Narodziny Polski

Wydawnictwo: Wydawnictwo Lubelskie
83-222-0562-7
Marek

Władysław Strumski, autor wielu znanych powieści historycznych, tym razem wiedzie swoich czytelników w czasy słowiańskie. Akcja jego nowej książki rozgrywa się w dawnej Polsce w okresie panowania księcia Ziemomysła, ojca Mieszka I. W powieści występuje także sam Mieszko I pod słowiańskim imieniem Dzigomy. Autor przedstawia losy swoich bohaterów w bardzo ważnym momencie dla polańskiego księstwa. Jest to czas wojen, zdobywania nowych terytoriów, czas krzepnięcia i umacniania się młodego państwa. Powieść bogatą w realia historyczne i ciekawe sceny batalistyczne zaludniają postacie z otoczenia księcia, jego brat Bożywoj, syn - Dzigoma, a przede wszystkim dwaj główni bohaterowie: mądry Przecław i syn jego Branibor. I choć akcja dzieje się w czasach zamierzchłych, autor kreśli swoich bohaterów w sposób bliski współczesnemu czytelnikowi, barwnie, żywo, ukazując ich namiętności, ambicje i słabości, co jest wielką zaletą powieści.

źródło opisu: Wydawnictwo Lubelskie,1988

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Spursmaniak | 2016-11-11

Bardzo fajna książka "mistrza"powieści historycznych Władysława Strumskiego. Akcja książki rozgrywa się w czasach ojca Mieszka I - Ziemiomysła. Powieść przedstawia losy Przecława i jego syna Branibora na tle kształtowania się państwa Polan. Jak to zwykle bywa młody Branibor zakochuje się w dziewczynie z innego plemienia mieszkającej na drugim brzegu Wisły. Tłem akcji jest walka o wpływy ojca Mieszka I, zdobywanie nowych terenów i umacnianie się kraju Polan. Czyta się to przyjemnie a dodatkowego smaczku dodają tutaj postacie historyczne.