Matysiakowie t.1

reportaż
Wydawnictwa Radia i Telewizji
1973-01-01
1973-01-01

Aż roześmiałam się w głos, gdy na bibliotecznej półce zobaczyłam „Matysiaków”. Gdy byłam dzieckiem, sobota bez wysłuchania kolejnego odcinka tego słuchowiska nie byłaby sobotą. Moje babcie słuchały, mama słuchała, więc i ja z nimi słuchałam. Koniecznie w kuchni. Koniecznie kończąc obiad. Przymknięte drzwi, żeby wszystko dobrze słyszeć, zajęte ręce i komentarze do tego, co mówią aktorzy. Ileż razy złościłam się, że one znowu słuchają „Matysiaków”, a ja muszę być cicho. Później sama pilnowałam, żeby nie przegapić wizyty na Dobrej. Dlatego też z ogromnym sentymentem sięgnęłam po tę książkę. I przeżyłam szok, bo jakoś umknęło mi, że audycja ta była nadawana od grudnia 1956 i ten dom na Powiślu z tego 1. tomu, i jego mieszkańcy to prawie obcy mi ludzie. Z tym większą ciekawością przeczytałam o perypetiach Matysiaków w latach pięćdziesiątych. Zaskoczyło mnie, że tak mało w tych dialogach propagandy, za to dużo ciepła i pokomplikowanych losów. Mam nadzieję, że uda mi się upolować w bibliotece kolejne tomy tego radiowego tasiemca. Teraz „Matysiaków” słucham od czasu do pory, ale chętnie zagłębię się w ich przeszłość.

Wspaniale czytało mi się "Matysiaków" i cudownie ugościli mnie przy ulicy Dobrej. Dawno nie miałam w ręku tak dobrej książki. Ogromnie żałuję,że za namowami babci nie spędziłam żadnej dłuższej chwili przy odbiorniku radiowym. Do dziś nie wiedziałam ile straciłam.

• Posiadam/Legacy
  • Ze sceny