Od mózgu do umysłu. Jak powstaje nasz wewnętrzny świat

Tłumaczenie: Marek Binder
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego
Making up the mind : how the brain creates our mental world
978-83-235-0651-5
Gniewosz

Znakomite wprowadzenie do neuronauki, prezentujące aktualny stan wiedzy na temat pracy mózgu, opisujące sposób, w jaki narząd ten odbiera i przetwarza docierające do niego informacje. Lektura obowiązkowa dla studentów psychologii, biologii i medycyny. Świetnie napisana, opatrzona licznymi ilustracjami książka ta jest doskonałym źródłem informacji również dla studentów i badaczy z innych dziedzin niż psychologia kognitywna i neurobiologia, takich jak filozofia, informatyka i teoria poznania. Porywające przedstawienie nieustannej i w większości nieuświadamianej aktywności mózgu i jego umysłowej esencji - fascynujące także dla wszystkich czytelników zainteresowanych procesami myślenia, emocji i percepcji oraz poszukujących odpowiedzi na pytanie, do jakiego stopnia świat naszego mózgu jest światem rzeczywistym.

źródło opisu: http://www.wuw.pl

Vincent | 2018-03-25

O mózgu, w którym rodzi się umysł, doświadczaniu siebie i otoczenia.
Gdzie w naszym umyśle my sami? Jaki wpływ mają uszkodzenia mózgu na percepcję i czego można dzięki temu się dowiedzieć? Czy doświadczenie wolnej woli ma jakieś uzasadnienie? Czy komunikacja to jedynie język? "Jak powstaje nasz wewnętrzny świat?"
Rzetelne źródło wiedzy. Klarowny wywód na temat umysłu, pełen odpowiedzi, ale i pytań.
Dla zainteresowanych człowiekiem oraz jego umysłem.

Bardzo przyjazna książka. Autor w miarę przyjemnie stara się przedstawić podstawy neuronauki. Jeśli ktoś nieuważnie czyta, może się się trochę pogubić. Ciekawe są przypisy, choć nieco rozpraszają, podobnie jak ilustracje i śródtekstowe dygresje. Utwór okraszony komentarzami (a raczej lamentami) na temat losu naukowca wyspecjalizowanego w psychologii. Miła publikacja. Dobry wstęp dla laików zainteresowanych neuronauką.

Paweł86 | 2016-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2016

Lekkość pióra i ciekawy sposób narracji sprawiają, że książkę czyta się z ogromną przyjemnością (szkoda, że to tylko 200 stron). Każdy kto interesuje się funkcjonowaniem mózgu powinien ją przeczytać.

adam2a | 2018-10-15
Przeczytana: październik 2018