Pasje utajone

Tłumaczenie: Henryk Krzeczkowski
Wydawnictwo: Muza
The Passions of the Mind
Stone, Freud, psychoanaliza

Ludzki umysł to fascynująca i mroczna zagadka. Wielu próbowało ją rozwikłać, ale pewien ambitny lekarz z Wiednia dokonał czegoś, co do dziś budzi podziw. Nie tylko stworzył własny nurt w nauce, psychoanalizę, bez której nie istniałaby nowoczesna psychiatria. Freud na długie lata, a może i na zawsze ukształtował nasze myślenie o psychice: „Myślisz, że on ma jakiś kompleks?”, „Podświadomie czuję, że…” – aż trudno uwierzyć, że tak powszechnie znane i zrozumiałe sformułowania byłyby całkiem niezrozumiałe, gdyby nie potężny wpływ Freudowskiej teorii.

Irving Stone podjął wyzwanie godne wielkiego pisarza. Zabiera nas w podróż do świata umysłu skromnego geniusza, który poważył się odsłonić tajemnice ludzkiej duszy, wbrew konwenansom i pruderii.

źródło opisu: Muza, 2012

źródło okładki: www.muza.com.pl

basiaz | 2019-02-12
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 12 lutego 2019

Bardzo szczegółowo wnika w atmosferę epoki. Opowieść o ciekawym człowieku. Jestem wdzięczna za przybliżenie postaci. Jak dla mnie trochę za dużo szczegółowych opisów przypadków pacjentów. Wartościowa pozycja.

Aleksandra | 2018-08-11

Jaki był Zygmunt Freud na co dzień? Dlaczego zainteresował się pacjentami klinik psychiatrycznych i poświęcił szmat życia na opracowanie leczenia, które miało im pomóc? Czy kiedykolwiek przechodził małżeński kryzys lub nie radził sobie z wychowaniem dzieci? Na te pytania książka Stone'a nie odpowiada, a wyłania się z niej bohater-pomnik, który niemal zawsze postępuje słusznie. A szkoda, bo to tak ciekawa postać, że warto byłoby zobaczyć człowieka z krwi i kości i dowiedzieć się, jaka wewnętrzna siła popchnęła go w stronę psychiatrii.
Ciekawe podejście do biografii, napisanej w formie klasycznej powieści. Dużo informacji o powstaniu psychoanalizy jako metody terapeutycznej, co dla laików zainteresowanych psychologią jest na pewno plusem tej książki.

Baart | 2018-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2018

Oj ciężko szła zbeletryzowana biografia Zygmunta Freuda, oj ciężko.
Po lekturze nie zmieniłem zdania co do świata psychiatrii, jest on wciąż tajemniczy i spowity gęstą mgłą niejasności.
Obiektywnie uważam, że tylko dzięki geniuszowi Stone`a udało się przebrnąć wszystkie rozdziały, choć przyznam również, że odliczałem strony do końca.

Nie polecam jako pierwszej biografii autorstwa Irvinga Stone`a, ponieważ można się niepotrzebnie zrazić.

Co ciekawego w książce ? Niesamowite analizy przypadków jego pacjentów, pięknie przedstawione więzy rodzinne, miłość do żony Marty, jednak pomiędzy tym wszystkim znajduje się spory ocean nudniejszych powiązań, wojenek i dialogów bractwa lekarskiego.

gromik99 | 2017-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2017

Bardzo wciągająca książka, po części ze względu na arcyciekawą postać Freuda, po części - Irving Stone naprawdę jest genialny w biografiach. W przypadku Freuda, o którym w zasadzie każdy coś wie, świetnie pokazane jest dojście do podstaw psychoanalizy, które dodatkowo okraszone jest mnóstwem dokładnie analizowanych przypadków.
Ilość informacji o Freudzie, po części zupełnie niespodziewanych, sprawia, że to książka z gatunku "słuchaj, wiedziałeś że Freud to......" :)

Ania | 2017-06-22
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 22 czerwca 2017

Irving Stone sprawił, że biografie stały się moimi ulubionymi książkami.
Dlatego polecam ją czytelnikom, którzy z jakiegoś powodu rzadko po nie sięgają.Dla mnie powoli kończy się lista książek, które napisał pan Stone także dla mnie.Polecam tę biografię osobom,które cenią sobie ludzi wytrwałych,ambitnych,pracowitych, nie poddających się, wytrwale dążących do celu.Taki był właśnie Zygmunt Freud.Zanim przeczytałam tę powieść znałam tylko pobieżne informacje z życia tego pana, który wiadomo, że jak na ówczesne czasy wzbudzał swoimi opiniami wielkie kontrowersje.Dzięki tej znakomiecie napisanej biografii widzę Zygmunta Freuda wśród jego małych pacjentów, wśród ludzi znerwicowanych, "opętanych", przypadków często baznadziejnych.Widzę człowieka, który leczył choć wcale nie marzył o takiej karierze, odkrywał nowe metody leczenia, szukał wytrwale przyczyn chorób i dolegliwości współczując swoim pacjentom.Czyż nie był to ideał lekarza? Całe życie także pisał i dzielił się swoją wiedzą z...

Monika | 2017-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2017

Zbeletryzowana biografia słynnego psychoanalityka Zygmunta Freuda. W pierwszym tomie poznajemy głównego bohatera w momencie, w którym jego największym marzeniem jest kariera akademicka. Niestety, wymarzona praca na Uniwersytecie Wiedeńskim nie jest mu pisana. Niejako zostaje zmuszony do rozpoczęcia praktyki lekarskiej. Freuda poznajemy z różnych perspektyw: męża, ojca, naukowca, lekarza i przyjaciela. W powieści co rusz napotykamy na opisy schorzeń pacjentów, metod leczenia, które krok po kroku doprowadzają do rozwinięcia psychoanalizy, czyli tego, z czego najbardziej słynie Freud.

Mimo wielu opisów typowo naukowych książkę czyta się wyśmienicie. Dodatkową przyjemność sprawiało mi spacerowanie z głównym bohaterem ulicami Wiednia i porównywanie topografii z tym, co znam z autopsji.

| 2016-11-13

Lata temu czytałam tę książkę, jednak wiem na pewno, że swoje zadanie autobiografii tak tajemniczej postaci, jaką był Zygmunt Freud, odrobiła na szóstkę. Nie tylko dla fascynatów psychologii czy szczególnie myśli psychologicznej, ale dla miłośników dobrej literatury - również jak najbardziej. Zaczyna się od trzęsienia ziemi, czyli tego, jak ojciec psychologii właściwie doszedł do idei nieświadomości oraz kompleksu Edypa, a potem jest jeszcze ciekawiej (bądź bardzo nieciekawie, to dla osób, które na nazwisko "Freud" szukają automatycznie papierowego bądź foliowego woreczka lub zaczynają nerwowo mrugać oczami i grać palcem na wardze). Fajna, atrakcyjna literacko bajeczka o psychologii.

Aneta Krasińska | 2016-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2016

To już moje trzecie spotkanie z twórczością Irvinga Stone'a i znowu nie zawiodłam się, choć liczba stron, na których opisuje życie Zygmunta Freuda, na początku odrobinę mnie przeraziła. Jednak kiedy już wgryzałam się, nie byłam w stanie oderwać się od lektury.

Pasje utajone to sfabularyzowana biografia ojca psychoanalizy i aż trudno uwierzyć, że przed nim nikt nie wierzył, że ludzka podświadomość jest w stanie wpływać na ciało, które uzewnętrznia chorobę.

To, co zwróciło moją uwagę, to fakt, że kolejny wielki człowiek (po Michale Aniele i Vincencie van Goghu), który przecierał szlaki, spotykał się z negatywnym odbiorem swojej pracy. Nierozumiany przez środowisko naukowe, które tak bardzo cenił, zszedł na margines, jednak nie poddał się.
więcej na stronie: www.anetakrasinska.blogspot.pl

pryska | 2016-05-08
Przeczytana: 08 maja 2016

nie opisuję treści, żeby nie psuć przyjemności czytania;) zdradzę tylko, że jest to biografia, która wyłączyła mnie z życia rodziny (i pracy) na kilka dni... a potem na jeszcze kilka dni - żeby poddać się auto-psychoanalizie;)

Katarzyna A | 2015-11-18
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 12 listopada 2015

To jest druga książka tego autora, którą przeczytałam z przyjemnością i na pewno sięgnę po kolejne tytuły.