Warszawa kryminalna II

978-83-7758-175-9
Warszawa, miasta, Polska
literatura faktu
Róża_Bzowa

"Warszawa Kryminalna" II - drugi tom reportaży sądowych Heleny Kowalik to pitawal głośnych procesów karnych ostatnich pięciu lat, jakie toczyły się w stołecznych sądach. Autorka nadal tak dobiera tematykę spraw karnych, aby tworzyły panoramę charakterystycznych przestępstw we współczesnej Warszawie. W tomie drugim panorama głośnych medialnie przestępstw rozszerza się o kolejne nowe odsłony,...

W tomie drugim panorama głośnych medialnie przestępstw rozszerza się o kolejne nowe odsłony, m.in. przestępstwa tzw. białych kołnierzyków, czyli prominentnych urzędników, którzy decydowali o dużych inwestycjach w stolicy i ulegli (albo zostali niesłusznie posądzeni) pokusie wzięcia łapówki. Czytelnicy znajdą też w pitawalu odpowiedź na pytanie, jak to się stało, że skarb państwa poręczał ogromne kredyty na inwestycje, które nigdy nie zostały zrealizowane, a pieniądze podatników przepadły. I gdzie są winni, czy w ogóle są?

Z kolei sprawy sądowe dotyczące nowego obyczaju pokazują wypaczenie pojęcia wolności słowa, bądź też niedawno sklasyfikowane prawnie sytuacje, w których dochodzi do psychicznego molestowania drugiej osoby.

Jest też w "Warszawie Kryminalnej II" rozdział spraw sądowych, których by nie było, gdyby sprawcami nie targały odwieczne uczucia - miłości, a potem nienawiści. Okazuje się, że atrybutami tych emocji mogą być butelka z kwasem solnym, pistolet, czy oczernianie w Internecie.

Reportaże zamyka dyskusja o tym typie przestępcy i przyczynach odwlekających się na długie lata wyroków sędzi orzekającej m.in. w sprawach "białych kołnierzyków" z adwokatem, wykładowcą prawa na wyższej uczelni.

źródło opisu: http://www.muza.com.pl/?module=okladki&id=11458

źródło okładki: http://www.muza.com.pl/?module=okladki&id=11458

Justyna_78 | 2016-09-17
Przeczytana: 17 września 2016

Zachwycona lekturą najnowszą Pani Kowalik "Miłość, zbrodnia i kara" postanowiłam sięgnąć również po wcześniejszą pozycją autorki.
Na początku spotkało mnie małe rozczarowanie, bo okazało się że niektóre reportaże się powtarzają ale ostatecznie okazało się że z całości jest tych powtórkowych reportaży niewiele.
Szczerze mówiąc najnowsza pozycja z reportażami podobała mi się bardziej, ciekawsze reportaże zamieszczono ale jest to tego rodzaju pozycja którą czytam z zainteresowaniem.
Polecam bo to opisy zdarzeń/spraw sądowych które naprawdę miały miejsce.

Muminka | 2015-02-22
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 22 lutego 2015

Rzetelne omówienie najsławniejszych spraw sądowych z Warszawy. mamy tu kilka rozdziałów podzielonych tematycznie na zbrodnie w afekcie, przestępstwa gospodarcze, występki przeciw wolności słowa, wykroczenia nieletnich, porachunki gangsterskie. Obiektywne przedstawienie kulisów dochodzenia, procesów i apelacji. Oczywiście zmienione personalia ofiar i oskarżonych. Jedynym mankamentem był mały druk i odstępy między wierszami, ale szybko można się nauczyć jak ignorować te niedogodności. Czasami naiwność poszkodowanych woła o pomstę do nieba, czasem zaś widzimy, jak wyglądały pierwsze pozwy nierzetelnych lekarzy czy oszukańczych biur podróży lub pseudobanków. Niektóre sprawy ocierały się o międzynarodowe szpiegostwo, i to w skromnych polskich warunkach. Dla miłośników i znawców tematu.

paulinajasinska | 2013-01-02

Bardzo dobra jednak bardziej urzekła mnie pierwsze cześć ,gorąco polecam obie ksiażki zainteresowanym tematami kryminalnymi , opisanymi w mojej opini obiektywnie.