Ja, chrześcijanin, zabiłem

Tłumaczenie: Zygmunt Lichniak
Seria: Z Feniksem
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX

Aleksander Marek Aureliusz, pochodzący z zacnej rodziny rzymskiej oficer legii cesarskiej, zabija człowieka, który uznawany jest powszechnie za wroga Kościoła. Czyni to w imię miłości Boga, a jednak nie opuszczają go wyrzuty sumienia. Książka znanej belgijskiej pisarki nawiązuje do najlepszych tradycji katolickiej powieści historycznej, w której wątki przygodowe przeplatają się z jasnym...

Książka znanej belgijskiej pisarki nawiązuje do najlepszych tradycji katolickiej powieści historycznej, w której wątki przygodowe przeplatają się z jasnym przesłaniem religijno-moralnym. Autorka przenosi czytelnika w fascynujące czasy imperium rzymskiego, czasy wyjątkowe dla rozwoju nowej religii chrześcijańskiej i jej zmagań z tradycyjnymi rzymskimi kultami.
Akcja powieści toczy się za rządów cesarza Juliana Apostaty (331-363), który zginął w niejasnych okolicznościach, zabity prawdopodobnie przez żołnierza-chrześcijanina. Właśnie na tym niewyjaśnionym przez historyków fakcie autorka buduje fabułę swej powieści. Ukazuje w niej dramat człowieka, który w imię jednostronnie pojmowanej wiary chrześcijańskiej dopuszcza się zbrodni i skazuje się na nieustanne wyrzuty sumienia. Wbrew pozorom dramat ten nie jest czymś specyficznym dla ludzi antyku. Przesłanie moralne tej książki jest dziś zadziwiająco aktualne.

źródło opisu: http://www.iwpax.pl/produkt-ja-chrzescijanin-zabilem-379.html

źródło okładki: www.iwpax.pl

Główny bohater powieści, Aleksander Marek Aureliusz, broniąc przyszłości Kościoła zabija cesarza Juliana Apostatę, powszechnie znanego odstępcę, który w imię rzymskiej tradycji wypowiedział wojnę chrześcijaństwu. Powieść Marii Rosseels nie jest jednak historią pozbawionego wątpliwości fanatyka. Bohater przeżywa bowiem katusze zwątpienia, traci wiarę, popełnia najcięższe grzechy. Gdy władzę przejmuje katolicki cesarz Teodozjusz i rozpoczyna prześladowania tolerowanego dotąd pogaństwa, Aleksander uświadamia sobie, iż nie takiego Kościoła pragnął i że zabójstwo Juliana było złą decyzją, skoro ten ostatni, nienawidząc chrześcijaństwa, nie chciał go jednak prześladować, a tym bardziej unicestwiać. Będąc bezwiednym świadkiem panowania kolejnych cesarzy Aleksander popada w gorzkie rozczarowanie ludzką naturą skażoną pychą i żądzą władzy. Poznaje świętych pogan i bezbożnych chrześcijan. Wreszcie popada w obłęd, z którego wydobywa się dzięki pomocy Augustyna, biskupa Hippony, późniejszego...

marcinka | 2016-08-15
Przeczytana: 11 września 2016