Wielka podróż Lulie

Wydawnictwo: Fundacja Marka Kamińskiego
Lulie The Iceberg
83-911009-3-6
Evik

Wielka podróż Lulie to piękna i mądra baśń, opowiadająca o młodej górze lodowej, która postanawia wyruszyć z Bieguna Północnego na Biegun Południowy. Towarzyszyła Jaśkowi Mela w drodze na oba Bieguny. Książkę ilustrowała Warabé Aska.

źródło opisu: http://www.kaminski.pl/pl/ksiazki.html

źródło okładki: http://www.kaminski.pl/uploads/250x176/0/468c1_lulie.jpg

Weronika | 2016-06-19
Na półkach: Posiadam

Czytałam tę książkę jak byłam młodsza, sięgnęłam po nią bo to była jedyna książka leżąca na półce, która nie miała w tytule skomplikowanych nazw lub liter np. "Quo Vadis" i była też najchudsza :P . Jest strasznie kolorowa na co dziecko zwraca największą uwagę. Chociaż byłam mała przeżywałam to co dzieje się w tej książce i nie rozumiałam po co Lulie płynie z północy na południe?!?
Ogółem polecam książkę do czytania dla swojego młodszego rodzeństwa lub dzieci sama będę ją dawać do czytania lub ja będę ją czytać swojej siostrze, chociaż do dziś nie wiem jak się wymawia imię głównej bohaterki.

Alicja Górska | 2016-08-29
Przeczytana: 23 sierpnia 2016

(...)

Pretekstem do podróży Lulie jest nie tylko chęć pokonania egzotycznej trasy, ale przede wszystkim rozmowa ze Starymi Górami. Historia „Wielkiej podróży Lulie” staje się więc idealnym nośnikiem do przekazywania prawd nie tylko uniwersalnych – o przyjaźni, wartości poświęcenia i wytrwałego dążenia do spełnienia marzeń – ale również o charakterze metafizyczno-egzystencjalnym. Podróż Lulie nosi znamiona pielgrzymki w celu oświecenia, swoistego poznania stwórcy. Brzmi to bardzo skomplikowanie, ale z drugiej strony, przy odpowiednim zaangażowaniu rodzica, może stać się doskonałym przykładem dla wyjaśnienia mechaniki funkcjonowania religii czy w ogóle dążeń człowieka do otrzymania odpowiedzi na pytana fundamentalne, takie jak: „skąd się wzięliśmy?” czy „co się dzieje po śmierci?”.

(...)

Evik | 2012-04-25
Na półkach: 2012
Przeczytana: 24 kwietnia 2012

Do przeczytania tej krótkiej książki zainspirowała mnie książka Jaska Meli "Poza horyzonty". Książka "Wielka podróż Lulie" wraz z Jaśkiem Melą była na obu biegunach - podróżnicy zabrali ją ze sobą.

"Wielka podróż "Lulie" to pięknie ilustrowana baśń napisana przez japońską księżnę Hisako Takamado. Opowiada ona o górze lodowej, która "urodziła się" w okolicach Grenlandii i zamarzyła, żeby popłynąć na Antarktydę, do Starych, Mądrych Gór. Pewnego dnia wyruszyła w podróż. Po drodze miała wiele różnych przygód, dzięki którym dowiedziała się, jak ważna jest przyjaźń, zdolność do poświęceń, pomaganie innym. Spełniła swoje marzenie. Dopłynęła na południe.

Ogromną zaletą tej książki są piękne ilustracje wykonane przez Warabe Aska. Występuje tu wiele różnych zwierząt żyjących na biegunach, w głębinach oceanicznych, oraz wędrownych ptaków (np. Rybitwa Popielata).

Z tyłu książki zamieszczony jest słownik. Można z niego dowiedzieć się, co oznacza imię tytułowej góry, czym jest "ocielenie...

Nichiyou | 2012-10-23
Na półkach: Posiadam

Obiektywnie, nie jest jakaś świetna. Baśń w japońskim stylu... to chyba nie może brzmieć za dobrze po Polsku.
Moja pierwsza "kupiona" książka (wymieniona za misia!).
Ogółem uwielbiam. Do dzisiaj moja ulubiona bajka, na równi z Roszpunką...

pralka | 2014-12-24
getis | 2014-06-26