Opowieści ostatnie

Wydawnictwo: Rebis
Last Tales
9788371203091
literatura piękna

Zbiór ten, wydany po raz pierwszy w 1957 roku, a w Polsce dopiero w 1996, stawiany jest na równi z Siedmioma niesamowitymi opowieściami. Można go uznać za literacki testament pisarki. Bohaterowie są heroicznymi postaciami, sprowadzonymi przez autorkę na ziemię z potężnym hukiem. Tacy mężczyźni i takie kobiety są rzadkością we współczesnej literaturze pięknej; ożywienie ich w taki sposób, w jaki czyni to Blixen, jest rzadkością jeszcze większą.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

bomren | 2017-09-21

Gdy czytam opowiadania Blixen w ogrodzie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego czuję, jakbym była wśród tych jaworów i strumieni, nad którymi kochankowie dzielą się opowieściami. Wpatruję się w ciemnozielone i przejrzałe liście z pomponami beżowych nosków, w żółtawe drzewa zwiastujące jesień, w armię białych, siwych kłosów na czubku szuwar, mędrców kładących się pod mocnymi zrywami wiatru, który porwał i cisnął niegdyś w wodę notatkami mojej przyjaciółki upominając się o uwagę i refleksję. Więcej na: http://mowaprosta.blogspot.com/

Nansei | 2017-05-06

Nie jest to moja ulubiona pozycja Karen Blixen, ale przebrnęłam. Wydaje mi się, że jest pisana jakby na ilość, a nie na jakość.