Dziadunio

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Józef Ignacy Kraszewski Dzieła. Powieści Obyczajowe.". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Marek

Rok 1862 na pograniczu Wielkiego Księstwa Poznańskiego i Królestwa - w całym kraju trwają przygotowania do powstania. W takiej scenerii rozgrywa się dramat rodziny Zegrzdów. Najmłodszy z rodu Władysław Zegrzda kocha się w pięknej, wykształconej Niemce, Izie Stamm. Lęk seniora rodu - Dziadunia - przed wprowadzeniem Niemki do polskiej rodziny staje na przeszkodzie tej miłości. Wybuch powstania i tragiczny los Władka-powstańca stają się punktem zwrotnym w życiu dwojga zakochanych i dopełniają miary nieszczęść, jakie od kilku pokoleń spotykają ród Zegrzdów.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: źródło własne

radomir | 2013-10-20
Przeczytana: czerwiec 2013

Ciekawa powieść historyczna. Główny bohater ma coś z Hioba, poza tym jest to zgrabnie napisana historia z Powstaniem Styczniowym w tle.

jawora | 2012-05-02
Na półkach: Przeczytane, Klasyka

Kraszewski propaguje hasło : tylko ciężka praca uszlachetnia i zasługuje na nagrodę.Takie właśnie jest postępowanie głównego bohatera,który wraz z kuzynem staje się obiektem eksperymentu tytułowego dziadunia.Ten ostatni,jednemu z chłopców zapewnia ciężką pracę,a drugiego rozpieszcza....jak myślicie,która metoda wychowania będzie lepsza?Jakie będą jej skutki?
Książka odpowie na to pytanie...

Ewa | 2017-05-03
Lord | 2016-04-10