Ladacznica

Okładka książki Ladacznica
Emma Donoghue Wydawnictwo: Papierowy Księżyc literatura piękna
454 str. 7 godz. 34 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Slammerkin
Wydawnictwo:
Papierowy Księżyc
Data wydania:
2012-07-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-07-01
Liczba stron:
454
Czas czytania
7 godz. 34 min.
Język:
polski
ISBN:
9788361386230
Tłumacz:
Kinga Składanowska
Tagi:
Anglia Londyn prostytucja kurtyzana
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Czternaście nocy Margaret Atwood, Joseph Cassara, Sylvia June Day, Emma Donoghue, Diana Gabaldon, Tess Gerritsen, John Grisham, Mira Jacob, Erica Jong, Celeste Ng, Mary Pope Osborne, Douglas Preston, Alice Randall, Ishmael Reed, Nafissa Thompson-Spires, Meg Wolitzer
Ocena 8,0
Czternaście nocy Margaret Atwood, Jo...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

A wszystkiemu winna ta wstążka, wstążka w kolorze krwi



2020 52 51

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
159 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
101
83

Na półkach:

Dla mnie to smutna i pełna goryczy książka o nierównościach społecznych, których powodem jest przekleństwo lub szczęście spowodowane miejscem i statusem urodzenia. Przedstawioną rzeczywistość sprzed kilku wieków można z łatwością porównać do dzisiejszego kapitalizmu, w którym nisko, biednie urodzeni mają niewielkie szanse na wybicie i zdobycie wielkiej fortuny. Nawet ciężka praca, wysokie ambicje, fach w ręku nie gwarantuje naprawdę dobrego życia. Bogaci i uposażeni mają dostęp do wszystkiego, mogą stawiać warunki, traktować biedniejszych z pogardą i wyznaczać im miejsce w szeregu.
Opowieść o dziewczynie świadomej swojej równowartości na poziomie czysto ludzkim, która chciała lepiej, więcej, przyjemniej, godniej, łatwiej - to jak dla mnie, tylko zobrazowanie głębokich pokładów potrzeby człowieka do równego i sprawiedliwego traktowania. Do ujawnienia jego najgłębszych potrzeb - wolności, prawa do godnego życia w społeczeństwie, sprzeciwu wobec wyzyskowi, niezgody do przypisywania osoby zdolnej i pracowitej do sztucznie stworzonej hierarchi wyznaczonej wartością pieniądza oraz zawłaszczania sobie przez bogaczy prawa do wszystkiego na ich korzyść - lepszego (choć próżniczego) życia, uprzywilejowania w wymiarze sprawiedliwości, niedotrzymywania płatności czy innych zobowiązań itd.
Silna potrzeba bohaterki do wydostania się ze swojej warstwy społecznej, niezgoda na bycie ciężko pracującym trybikiem bez wizji lepszego jutra spowodowała frustrację i chęć pójścia na skróty, przyspieszenia swojej drogi ku wolności i wydostania się z bagna codziennych trosk. Nie usprawiedliwiam jej wyborów, jednak warto spojrzeć na tę historię jak na przykład niemocy, bezsilności i niezgody wielu ludzi na uformowanie dzisiejszego świata. Bunt dziewczyny na życie bez przyszłości, na powielenie upokarzającego życia rodziców, niepogodzenie się z dławiącą i duszną wizją własnego życia, niskiego statusu kobiety w społeczeństwie i znikoma szansa na przedostanie się do wyższej i uprzywilejowanej warstwy społecznej zaprowadziły ją na szubienicę. Czy tak właśnie powinno się jednak stać? W tym wypadku zabójstwo było efektem i skutkiem a nie środkiem do osiągnięcia celu. Warto zastanowić się zatem nad tym, skąd biorą się niegodziwości i zło wyrządzane innym. Może to tylko to, co wraca wielką czkawką za taki a nie inny system społeczny?

Dla mnie to smutna i pełna goryczy książka o nierównościach społecznych, których powodem jest przekleństwo lub szczęście spowodowane miejscem i statusem urodzenia. Przedstawioną rzeczywistość sprzed kilku wieków można z łatwością porównać do dzisiejszego kapitalizmu, w którym nisko, biednie urodzeni mają niewielkie szanse na wybicie i zdobycie wielkiej fortuny. Nawet ciężka...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    668
  • Przeczytane
    286
  • Posiadam
    82
  • 2013
    10
  • Teraz czytam
    10
  • Ulubione
    10
  • 2014
    4
  • Z biblioteki
    4
  • Historia
    4
  • E-book
    4

Cytaty

Więcej
Emma Donoghue Ladacznica Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także