Wyprawa na żmirłacza i inne wiersze

Tłumaczenie: Robert Stiller
Wydawnictwo: Oficyna Naukowa
The Hunting of the Snark & Other Poems
83-88164-76-7
poezja
Oceansoul

Jakie dzieła literatury światowej zajmują pierwsze miejsca w tym, co ludzkość kocha, lubi, szanuje? Co jest najpowszechniej czytane i kupowane? Pierwsze dwa miejsca zajmują Biblia i Szekspir. Trzecie miejsce to Lewis Carroll. Czyli dwie części Przygód Alicji w Krainie Czarów i poemat Wyprawa na żmirłacza. Wyprawa, pierwszy raz wydana po polsku ćwierć wieku temu, rozeszła się w nakładzie...

Pierwsze dwa miejsca zajmują Biblia i Szekspir.
Wyprawa, pierwszy raz wydana po polsku ćwierć wieku temu, rozeszła się w nakładzie ponad 200 tysięcy egzemplarzy. Teraz ukazuje się w wydaniu, jakiego jeszcze nie było: obok polskiego przekładu widnieje tekst angielski, co umożliwia czytanie obu naraz i porównywanie piękna, dowcipu, głębszej filozofii tego arcydzieła w dwóch wersjach. Można używać tego jako podręcznika.
Ale na tym nie koniec.
Robert Stiller zaopatrzył Wyprawę na żmirłacza w ogromne, erudycyjne i zarazem dowcipne przypisy. Wszystko zostało tu wyjaśnione aż do najdrobniejszych szczegółów. Można się zaczytywać i wgłębiać bez końca. Dziesiątki razy. Można się też pokładać ze śmiechu.
Znacie Biblię? Znacie Szekspira? W takim razie oto sposobność do zagłębienia się w trzecie z największych arcydzieł światowego piśmiennictwa.
A co więcej: to jest utwór dla wszystkich. Dla dzieci i dla dorosłych. Jednym i drugim przyniesie tyleż satysfakcji. A jeżeli dzieci czegoś nie zrozumieją, rodzice lub nauczyciele mogą zajrzeć do przypisów i wszystko im drobiazgowo wyjaśnić. Łącznie z tym, co może jest niezupełnie dla dzieci. Nawet i z tej sytuacji nasza Wyprawa na żmirłacza podsuwa dogodne wyjścia.
Zapraszamy na pokład zwariowanego i filozoficznego przy tym okrętu. Ruszajmy na żmirłacza!

źródło opisu: Oficyna Naukowa, 2004

źródło okładki: http://www.oficyna-naukowa.home.pl/sklep/index.php...»

abel | 2018-11-11
Przeczytana: 12 grudnia 2004

Wybitny autor, wybitny tłumacz u szczytu swojej formy. Przypisy od tłumacza stanowią same w sobie wartościową lekturę, choć R. Stiller mógłby czasem zaprawiać je odrobinę mniejszą ilościa jadu wobec swoich poprzedników.

Yumi | 2018-02-02

Świetny, absurdalny, wciągający poemat. Klasyk, który każdy powinien znać