Co każdy duży chłopiec wiedzieć powinien

Wydawnictwo: G+J
978-83-7778-185-2
poradniki medyczne
poradniki
Wiedźminka

W 2009 roku w Polsce mężczyźni żyli przeciętnie 71,5 roku, natomiast kobiety 80 lat. W porównaniu z początkiem lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia mężczyźni żyją dłużej o ponad 5 lat, kobiety zaś o prawie 5 lat. Mimo pozytywnych zmian w wydłużaniu przeciętnego trwania życia, Polska nadal wypada niekorzystnie na tle krajów europejskich. Wiek dożywania Polaków jest krótszy o kilka lat. Wiek dożywania mężczyzn w naszym kraju jest 8,5 roku krótszy niż kobiet! Dlaczego mężczyźni żyją krócej niż kobiety? Główną przyczyną są uwarunkowania kulturowe. Już mali chłopcy słyszą, że nie powinni okazywać słabości, żeby nie narazić się na drwiny. Tak "zaprogramowani" najczęściej mężczyźni pojawiają się w lekarskim gabinecie dopiero wówczas, gdy ból jest już nie do wytrzymania lub gdy skłonią ich do wizyty zaniepokojone kobiety - partnerki, matki lub siostry. Czas to zmienić. Musimy wytłumaczyć mężczyznom, że od wizyt kontrolnych może zależeć ich życie. Że wczesne wykrycie choroby, to szansa na wyleczenie. Musimy ich przekonać, że wizyta u urologa, kardiologa, czy androloga to nie ostateczność, ale niezbędny standard.
To my kobiety, musimy przekonać mężczyzn, że nadszedł czas ich walki o dłuższe życie. Dlatego porozmawiamy ze specjalistami i ze znanymi mężczyznami, o tym jak powinni dbać o siebie nasi mężowie, ojcowie, synowie, bracia i przyjaciele. Dlaczego tę książkę warto przeczytać? Po prostu dlatego, ze jest dobra, bo w sposób mądry, prostymi słowami mówi o sprawach trudnych, sprawach zdrowia mężczyzn.

"Myśl o napisaniu tej książki dojrzewała we mnie od lat. Kiedy organizowałam kolejne programy profilaktyki prozdrowotnej dla kobiet, takie jak: "Możesz zdążyć przed rakiem", "Miej serce, dbaj o serce", mężczyźni pytali, a kiedy coś dla nas. Właśnie teraz, teraz Panowie, Wy! Mężczyźni w Polsce żyją krócej o 9 lat od kobiet, to straszna statystyka. Zajmujemy w niej niechlubne przedostatnie miejsce w Europie. Nie chciałabym, jako statystyczna Polka, przeżyć jesieni mojego życia samotnie."
Jolanta Kwaśniewska.

Kamil Kowalczyk | 2017-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2017

spoko, podstawy. zabrakło mi tylko jakiejś liczbowej granicy w umiarkowanym piciu alkoholu

Zmienna | 2013-02-09
Przeczytana: luty 2013

Ważne informacje przedstawione w prosty sposób. Ciekawa pozycja, szybka do ogarnięcia. Nie zaakceptowałam jedynie opinii i zdania doktora z ostatniego rozdziału, wypowiedź trochę w moherowym stylu :)