Zgłosuj na książki roku 2017

978-83-92021-32-2
judaizm, Halacha
religia
A--

Według żydowskiej tradycji trzy modlitwy, które Żydzi odmawiają każdego dnia, zostały ustanowione przez Praojców: Awraham ustanowił modlitwę poranną (szacharit), Jicchak modlitwę popołudniową (mincha), a Jaakow modlitwę wieczorną (maariw). Po zniszczeniu Świątyni Jerozolimskiej, rabini ustalili porządek modlitw, który odzwierciedla porządek składania w niej oddań, i nazwali je służbą świątynną spełnianą w sercu.

Tom zawiera wszystkie modlitwy na dzień powszedni, te, które odmawia się w synagodze oraz indywidualnie, modlitwy na Szabat, święta i różne uroczystości oraz przekłady wielu Psalmów. Tłumaczenia modlitewnych tekstów oparte są w całości na żydowskiej tradycji odczytywania i komentowania ich znaczeń. I chociaż żydowska modlitwa odmawiana jest w świętym języku hebrajskim, przekład ma na celu przybliżyć treść modlitw, wprowadzić w świat żydowskiej liturgii i ułatwić poznawanie judaizmu dla odradzającej się społeczności żydowskiej w Polsce. Sidur zawiera także transliterację najważniejszych modlitw, co pozwala włączyć się do modlitwy społeczności i ma stanowić zachętę i pomoc w nauce świętego języka. Jest szansą poznania istoty żydowskiej modlitwy, która przenika każdy element życia, a także szansą na jej praktykowanie.

***
tłum Ewa Gordon
red. rabin Sacha Pecaric
tekst hebr. i pol. oraz transliteracja

źródło opisu: Tora Pardes, 2005

źródło okładki: Tora Pardes, 2005

DORI | 2013-07-07
Przeczytana: 2009 rok

Najlepszy! Przeznaczony na dni powszednie, Szabaty i święta, z tym, że pewnych szczególnych modlitw na konkretne święta czasem brak, cóż, wtedy pozostaje nam coś jak np. wydawnictwa Artscroll lub inne (już nie po polsku) , ale ten jest z tłumaczeniem z עברית na polski oraz transliteracją, najlepszy bo i wsumie chyba jedyny :D

Trithemius | 2017-07-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Religia