Sprawiedliwość na końcu języka. Czytanie Waltera Benjamina

Książka jest przypisana do serii/cyklu "HORYZONTY NOWOCZESNOŚCI". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Universitas
97883-242-1728-1
filozofia i etyka
m_w

W niniejszej książce proponuję całościową lekturę dzieła Waltera Benjamina. W swojej rekonstrukcji kładę szczególny nacisk na rolę, jaką w tej myśli odgrywa tradycja żydowskiego, apokaliptycznego mesjanizmu. Staram się też jednak pokazać, że same teologiczne zainteresowania Benjamina paradoksalnie wspierały sekularyzacyjne tendencje w jego myśleniu. Jako dwa ogniska owej szczególnej elipsy, jaką tworzy filozofia Benjamina, identyfikuję jego ekscentryczną koncepcję języka oraz jego myślenie o mesjańskiej sprawiedliwości wobec tego, co pojedyncze. Z tej perspektywy całe różnorodne dzieło Benjamina odsłania się jako katalog eksperymentalnych modeli sprawiedliwych działań mesjańskich, działań podejmowanych w medium języka gwoli oswobodzenia pojedynczości spod władzy żywiołu immanencji, który Benjamin określa mianem mitu. Próbuję uporządkować i poddać ocenie te modele, konfrontując je ze sobą nawzajem, a także z alternatywnymi rozwiązaniami innych myślicieli współczesnych – zarówno tych korzystających z elementów tradycji mesjańskiej, jak i tych zakorzenionych w tradycji, która stanowi drugie najistotniejsze źródło ożywczych pomysłów we współczesnej filozofii, czyli tradycji psychoanalitycznej.

źródło opisu: http://www.universitas.com.pl/ksiazka/Sprawiedliwo...(?)

Polanka | 2017-04-26
Monika | 2017-02-08
Puszek Pigmejski | 2016-12-20

Znamy laureatów Nagrody Literackiej Gdynia

Gala Finałowa przyniosła rozstrzygnięcia, jak zawsze, dla jednych spodziewane, dla innych zaskakujące. Do grona dotychczasowych laureatów dołączyli: Zyta Oryszyn, Adam Lipszyc, Jacek Łukasiewicz . Andrzej Sosnowski został uhonorowany po raz drugi.

Nominacje do nagród literackich

W pierwszym dniu Targów Ksiązki w Warszawie ogłoszono nomiacje do dwóch nagród literackich. Do Nagrody Literackiej Gdynia, której patronuje nasz serwis oraz do Nagrody Literackiej Nike. Poniżej nominowane pozycje.