Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
978-83-226-2000-7
historia
bachu

W anonsowanej książce przedstawiono losy synów Jana III Sobieskiego. Ukazano ich życie w domu rodzinnym, wykształcenie, jakie odebrali, oraz zabiegi pary królewskiej mające na celu zapewnienie, przez korzystne małżeństwo, najpierw najstarszemu z synów – Jakubowi – potem kolejnym potomkom, przejęcia korony. Wątkiem przedstawionym w książce są również wyprawy wojenne Jakuba u boku ojca – mające na celu popularyzowanie wśród szlachty imienia królewskiego syna jako następcy tronu. W książce zaprezentowano też losy królewiczów po śmierci ojca – niepowodzenia staraniach o koronę, uwięzienie, a potem powolne wycofywania się z polityki, w tym odrzucenia propozycji cara Piotra I, by przejąć władzę w kraju.
Nie mniej uwagi poświęcono w publikacji życiu rodzinnemu i małżeńskiemu Jakuba i Konstantego oraz biegunowo oporowi Aleksandra przeciw proponowanym mu mariażom. Przedmiotem zainteresowania uczyniono też wzajemne kontakty królewiczów oraz ich relacje z siostrą Teresą Kunegundą. W związku z kolejami losów Jakuba, Aleksandra i Konstantego nakreślono też sylwetkę Marii Kazimiery mającej niepośledni wpływ na ich życie.

źródło opisu: https://wydawnictwo.us.edu.pl/?q=node/1464

źródło okładki: https://wydawnictwo.us.edu.pl/?q=node/1464