Rzeczy wstydliwe, a nawet mniej ważne

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
7 (6 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-226-1727-4
literaturoznawstwo
bachu

Książka Macieja Tramera dotyczy zjawisk najczęściej traktowanych przez literaturoznawców jako marginalne. W sześciu powiązanych tematycznie, jednak całkowicie samodzielnych, rozdziałach uwaga badacza koncentruje się na zagadnieniach skandalu, wstydu, wstydliwości. „Skandal i prowokacja” to opowieść o „nieobliczalności” skandalu i niespełnionej oburzeniem, zaprojektowanej przez jednego z warszawskich futurystów prowokacji. Rozdział „Wokół pornografii (dygresje dwie i pół)” jest przeglądem dwudziestowiecznych definicji zjawiska (skandalu), w rzeczywistości sprowadzonego do oburzenia wywołanego erotycznym repertuarem literackich prezentacji. „Sprawa Zegadłowicza” jest próbą dokładnej analizy najskuteczniejszej w literaturze polskiej prowokacji i najgłośniejszego jak dotąd skandalu, jakim były „Zmory”. Ostatnie dwa rozdziały zostały poświęcone wstydowi i wstydliwości – zjawiskom, z jednej strony, określającym ramę (najczęściej obyczajową) każdej wypowiedzi, z drugiej strony – zjawiskom należącym do najistotniejszych czynników organizujących poetycką wrażliwość.

źródło opisu: https://wydawnictwo.us.edu.pl/?q=node/1060

źródło okładki: https://wydawnictwo.us.edu.pl/?q=node/1060

Lirda | 2012-06-04
Przeczytana: 2008 rok

Książka o różnych sprawach - najwięcej o "wstydzie" rozumianym w różny sposób. Ale jak napisana! To nie tylko najwyższych lotów nauka o literaturze, ale najwyższych lotów literatura! Mądra i piękna książka.

Joanna | 2018-03-12
Przeczytana: 08 maja 2017