Talmud babiloński

978-83-61134-84-8
Talmud, Miszna, Gemara, judaizm
religia
A--

Gemara edycji wileńskiej z objaśnieniami i komentarzami Berachot rozdz. II • Kiduszin rozdz. III • Bawa Kama rozdz. I /tłum. Miszny i Gemary, objaśn. i red. rabin Sacha Pecaric tekst hebrajski i polski/ *** Talmud jest zwierciadłem tradycyjnej mentalności żydowskiej. Szczególne losy narodu żydowskiego i stosunek do niego sprawiły, że na temat Talmudu narosło wiele mitów, legend i całkowicie...

Gemara edycji wileńskiej z objaśnieniami i komentarzami
tekst hebrajski i polski/

***

Talmud jest zwierciadłem tradycyjnej mentalności żydowskiej. Szczególne losy narodu żydowskiego i stosunek do niego sprawiły, że na temat Talmudu narosło wiele mitów, legend i całkowicie mylnych interpretacji, nie wyłączając także celowo produkowanych falsyfikatów. Niniejsze wydanie dostarcza Talmud w jego oryginalnym kształcie. Znakomity przekład i wnikliwe komentarze umożliwią czytelnikowi obcowanie z tym wielkim dziełem i poznanie jego głębi. Niezależnie od szczególnej roli Talmudu w życiu żydowskim, zasługuje on na to, aby znaleźć się na liście najważniejszych pomników cywilizacji.

prof. Jan Woleński

Talmud po polsku, dzieło oczekiwane od wielu lat, ukazuje się na 10-lecie Stowarzyszenia Pardes. Jego publikacja jest naturalną konsekwencją wydania Tory Pardes Lauder – pierwszego od 70 lat żydowskiego tłumaczenia Pięcioksięgu na język polski, ukończonego w 2006 roku. Talmud jest księgą, bez której rozumienie żydowskiej religii, kultury i historii zawsze będzie niepełne, a nawet opaczne. Dzięki jego publikacji Tora Pisana i Tora Ustna wreszcie się w języku polskim dopełniły.

Z powodu swojego ogromu, specyficznej organizacji treści i intelektualnego skomplikowania Talmud niezmiernie rzadko bywa tłumaczony na obce języki. Nasza publikacja po raz pierwszy po polsku w tak obszerny, zwarty, dogłębny i prawdziwy sposób prezentuje specyfikę talmudycznej problematyki i talmudycznego myślenia. Przedstawia tę wielką intelektualną tradycję, która po dziś dzień jest żywa, stale studiowana, stanowiąc podstawę religijnego wykształcenia oraz umysłowego doskonalenia.

Ogromny 760-stronicowy wolumen formatu A4 zawiera tłumaczenie trzech talmudycznych rozdziałów, zaopatrzone w wyczerpujący i miarodajny komentarz, słowniki, diagramy, a także płytę CD z wykładami na temat Talmudu. Zupełnie wyjątkowy na skalę światową jest sposób prezentacji talmudycznej argumentacji, przedstawiony w formie dialogu Rabina i Ucznia, co nawiązuje do typowego dla jesziwy sposobu studiowania Talmudu w parach, z nauczycielem lub towarzyszem.

Publikacja tego tomu jest wydarzeniem o historycznej randze. Dzięki niemu wypełniona zostaje luka niewiedzy, a słowo „Talmud” przestanie się w Polsce kojarzyć z tajemnicą, otwierając przed każdym, kto jest tego ciekaw, skarbiec swej mądrości. Wydawca żywi nadzieję, że publikacja ta odmieni rozumienie Talmudu i talmudycznego myślenia w Polsce, podobnie jak Tora Pardes Lauder odmieniła w Polsce wiedzę na temat Tory.

źródło opisu: Tora Pardes, 2010

źródło okładki: Tora Pardes, 2010

DORI | 2013-07-07

We wspaniały sposób przybliża nam trzy fragmenty Talmudu wraz z jego ciekawą strukturą i regułami, uczącymi nas jak wnioskować Halachę. Przetłumaczone z hebrajskiego oraz aramejskiego na polski. Wydanie z dołączona płytą CD z wykładem o Talmudzie, w języku polskim.

Szprota | 2017-05-27
Na półkach: Przeczytane, Religia