Co się ostaje, ustanawiają poeci

Tłumaczenie: Antoni Libera
Seria: Klasyka
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
poezja

Niniejszy wybór zawiera 100 najsłynniejszych wierszy poety w przekładzie Antoniego Libery. Wszystko to [kanon literatury niemieckiej] czytałem chętnie, aż nagle wśród tekstów znalazłem coś zachwycającego, coś, co mnie całkowicie oczarowało. Chwila najpiękniejsza w mym życiu. Był to fragment Nocy Hölderlina. Tych kilkanaście linijek… Oto poezja! Oto poeta! Hermann Hesse O czym mówi poezja...

Oto poezja! Oto poeta!
Hermann Hesse

O czym mówi poezja Hölderlina? Jej hasłem jest świętość. Hasło to mówi, że bogowie
zbiegli. I że nas oszczędzają. Póki nie zechcemy i nie zdołamy mieszkać w ich pobliżu.
Trzeba więc przygotowywać się do pobytu w owym pobliżu…
Poezja Hölderlina jest dla nas przeznaczeniem. Czeka, by śmiertelni jej odpowiadali. Odpowiadanie prowadzi na szlak w pobliże zbiegłych bogów: tam, dokąd zbiegli, i przez co nas oszczędzają.
Pieśnią poety jest dźwięk dzwonu. Który wzywa, aby czas się odwrócił.
Martin Heidegger

źródło opisu: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,565.html

źródło okładki: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,565.html

KrystynaL | 2016-09-02

Czytajac swego czasu znakomita 'Madame' Antoniego Libery trafilam na umieszczone w niej przepiekne tlumaczenie fragmentu hymnu 'Ren' Holderlina:
'Jest zagadka, co z czystego poczelo sie zrodla.
Piesn tylko, i to z trudem, moze ja przeniknac.
Albowiem jakim sie rodzisz, takim juz pozostajesz;
jakiekolwiek by byly
przeszkody i wychowanie,
nic nie ma takiej mocy,
jak same narodziny
i pierwszy promien swiatla dla nowonarodzonego.'
To mnie zachwycilo. Taka tez urzekajaca czytajacego moc maja wszystkie wiersze, hymny, elegie i ody z powyzszego opracowania.
Holderlin, muzykalny milosnik starozytnej Grecji, genialny poeta romantyzmu, dotyka najbardziej elementarnych problemow czlowieka, jego roli w Naturze.
'Co sie ostaje, ustanawiaja poeci' jest znakomicie przetlumaczone przez Libere, calosc poprzedza zas bardzo ciekawe i przystepne wprowadzenie.
Poczatek obecnosci Holderlina w polskim pismiennictwie datuje sie dopiero na rok 1964.
Goraco polecam.

kinga | 2014-11-20