Lapidarium VI

Wydawnictwo: Czytelnik
Adrian

Lapidarium VI to ostatni tom z cyklu Lapidariów Ryszarda Kapuścińskiego (1932-2007) przygotowany przez Autora. „Lapidarium jest tekstem pisanym spontanicznie od przypadku do przypadku - jest to rodzaj pisania spontanicznego. Lapidaria stanowią taki odrębny nurt, nie powiązany innymi moimi książkami. Jest to rodzaj zapisu stanu, zapisu wrażeń i refleksji. Czasami to jest jakiś cytat, czasami...

„Lapidarium jest tekstem pisanym spontanicznie od przypadku do przypadku - jest to rodzaj pisania spontanicznego. Lapidaria stanowią taki odrębny nurt, nie powiązany innymi moimi książkami. Jest to rodzaj zapisu stanu, zapisu wrażeń i refleksji. Czasami to jest jakiś cytat, czasami fragment rozmowy, czyichś wypowiedzi. To jest luźny zbiór w formie bardzo różnych rzeczy, bo takie, jak powiadam, jest nasze myślenie - bardzo różnorodne, bardzo nieskładne, często bardzo niepowiązane. I to jest technika i forma Lapidarium”.

Ryszard Kapuściński

źródło opisu: http://www.czytelnik.pl/?ID=ksiazka&ID2=227

źródło okładki: http://www.czytelnik.pl/?ID=ksiazka&ID2=227

Monika | 2014-02-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 14 lutego 2014

Po raz kolejny chylę czoła przed Panem Ryszardem i Jego twórczością!
Jego książki są bardzo mądre, niełatwe w czytaniu i głębokie, nie mają w sobie nic z "szybkich czytadeł". Długo mi do głowy "wchodzą", ale jak już wejdą, to na długo zostają.

Darya | 2013-07-09
Przeczytana: lipiec 2013

Zbiór zrobił na mnie piorunujące wrażenie. Jest to moje drugie, po "Cesarzu" spotkanie z Kapuścińskim i będąc w połowie tej, z pozoru tylko cienkiej, lektury, kupiłam już "Imperium".
Początkowo byłam trochę zdezorientowana formą książki - liczne akapity z myślami, cytatami, notatkami. Szybko jednak przyzwyczaiłam się i zachwyciłam tą notatkowością. W dodatku różnorodność poruszanych tematów naprawdę zrobiła na mnie wrażenie, a właściwie wrażenie zrobiły na mnie niezwykle różnorodne zainteresowania autora, połączenie filozoficzne, historyczne, antropologiczne, polityczne a przede wszystkim liczne celne uwagi na temat współczesności.
Może przesadzać z pochwałami, może akurat mnie to tak ruszyło, bo za mało jeszcze mądrych książek czytałam. Nie zmienia to faktu, że książka ta dała mi wiele do myślenia i wywarła ogromne wrażenie. I z tego powodu na pewno będę ją polecać dalej, tak jak inne dzieła pana Kapuścińskiego.

katarzyna | 2013-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2013

Kapuściński jest świetnym obserwatorem, filozofem, pisarzem, znany obieżyświat. Lapidarium jest zbiorem myśli, chaotycznych wypowiedzi w postaci pamiętnika. Porusza ogrom spraw poczynając od człowieczeństwa, poprzez politykę, filozofię, kulturę itd. Pozwolę sobie zacytować fragment: Przewrót rozumie się często jako zmianę pozytywną, np. przewrót kopernikański. Ale są przecież i przewroty wsteczne, obskuranckie. O takim przypadku mówi Wojciech Sadurski: rzeczy, zjawiska, postawy dawniej wstydliwie skrywane, teraz obnaża się z chęcią, nawet - z dumą, wystawia na pokaz, ochoczo, wręcz z satysfakcją!
Nieuctwo, prostactwo, chamstwo, brutalność, łgarstwo - kiedyś potępiane i żenujące - teraz występują jawnie, ba, są uznawane za normę albo i - wywyższane....

Łukasz | 2014-09-03
Przeczytana: 02 września 2014

O tej pozycji jak i o samym pisarzu zostało już powiedziane wszystko. Geniusz w czystej postaci, jego teksty to ogromna głębia i coś więcej niż literatura, która obecnie mamy okazje czytać. Jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji zapoznać się z książkami Ryszarda Kapuścińskiego niech czym prędzej sięgnie po nie. Jak pisał sam Mistrz - książka, która nie jest czytana nie istnieje. Czym prędzej zatem nadrabiać zaległości Drodzy Państwo:)

greggreg86 | 2018-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2018

Nie zaszkodzi zajrzeć do tego krótkiego zbioru najpóźniejszych lapidariów Ryszarda Kapuścińskiego, jednakże może nas spotkać spory zawód: Niewielki zbiór obejmuje liczne wyimki z lektur, notatki ze spotkań i rozmów, obserwacje podróżne, przemyślenia, garść mniej lub bardziej trafnych spostrzeżeń. Najciekawsze są na pewno notatki z pobytu w USA-kilkanaście stron bitego tekstu, gdy Kapuściński wraca do roli reportera-i snuje się samochodem po koszmarze amerykańskich autostrad, węzłów komunikacyjnych i chaosu typowych przedmieść.
Lapidaria VI obejmują okres u schyłku życia reportera: mało już podróżował (a w każdym razie już nie w celach reporterskich, lecz na sympozja, spotkania autorskie, wykłady czy odczyty), problemy ze zdrowiem sprawiały, że i mniej pracował i mniej siły miał borykać się z kolejnymi literackimi i reporterskimi wyzwaniami. Przekłada to się niestety na treść i jakość jego przemyśleń, spostrzeżeń i "złotych myśli"- często dość banalne, niektóre z pewnością...

vitis | 2013-06-01
Przeczytana: 02 czerwca 2013

Większość myśli zbyt pretensjonalna, dekadencka, użalająca się nad masowością. A te nieliczne, pozytywne, wartościowe, ciekawe.
Zapamiętałem kilka myśli:
1. Zmierzch kultury zachodu w świecie, zmniejszenie zainteresowania Europą w Afryce i Azji i odwrotnie.
2. Media płytkie, drobne migawki są już tylko szumem informacyjnym.
3. Prawdziwa demokracja już minęła, teraz tylko populizm, demokracja nieliberalna.
4. Samotność najbardziej odczuwa się w tłumie. Nastąpiła ogromna migracja ludzi z obszarów wiejskich do miast, do tłumu (supermiasta).
Nie pasują do tonu całości przekazuje dwie ostatnie myśli o uśmiechu i potrzebie bliskości drugiego człowieka. Taki happy end na siłę.

nauznyka | 2014-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Luźne myśli Kapuścińskiego czyli zbiór różnych notatek z różnych etapów jego życia oraz złotych myśli. Niektóre z cytatów użytych w tym zbiorze mnie zaintrygowały. Polecam

dzolana | 2013-07-23
Przeczytana: 04 marca 2013

Nie jest to rodzaj literatury, który preferuję. Sięgnęłam z ciekawości i w zasadzie nie żałuję, ale mnie osobiście "nie porwało".

Anakonda | 2013-10-02
Przeczytana: 01 października 2013

Przemyślenia o świecie, pytania o kondycję człowieka, ludzkości i świata w ogóle. Autor przedstawił tutaj cytaty, które zrobiły na nim wrażenie, fragmenty udzielonych wywiadów, opisy swej pracy, momenty biograficzne to kwintesencja "Lapidarium VI".
Pozycja ciekawa aczkolwiek czasami trochę trąciła malkontenctwem.
W każdym razie ciekawa jestem wcześniejszych części.

Katarzyna | 2017-11-13

Bardzo dużo mądrych i trafnych przemyśleń, choć musze przyznać, że takie krótkie formy nie bardzo mi odpowiadają. Wolę jak tekst ma przynajmniej pół strony, bardziej to na mnie działa, więcej mi z tego zostaje.