Lapidarium VI

Wydawnictwo: Czytelnik
Adrian

Lapidarium VI to ostatni tom z cyklu Lapidariów Ryszarda Kapuścińskiego (1932-2007) przygotowany przez Autora. „Lapidarium jest tekstem pisanym spontanicznie od przypadku do przypadku - jest to rodzaj pisania spontanicznego. Lapidaria stanowią taki odrębny nurt, nie powiązany innymi moimi książkami. Jest to rodzaj zapisu stanu, zapisu wrażeń i refleksji. Czasami to jest jakiś cytat, czasami...

„Lapidarium jest tekstem pisanym spontanicznie od przypadku do przypadku - jest to rodzaj pisania spontanicznego. Lapidaria stanowią taki odrębny nurt, nie powiązany innymi moimi książkami. Jest to rodzaj zapisu stanu, zapisu wrażeń i refleksji. Czasami to jest jakiś cytat, czasami fragment rozmowy, czyichś wypowiedzi. To jest luźny zbiór w formie bardzo różnych rzeczy, bo takie, jak powiadam, jest nasze myślenie - bardzo różnorodne, bardzo nieskładne, często bardzo niepowiązane. I to jest technika i forma Lapidarium”.

Ryszard Kapuściński

źródło opisu: http://www.czytelnik.pl/?ID=ksiazka&ID2=227

źródło okładki: http://www.czytelnik.pl/?ID=ksiazka&ID2=227

gajowa | 2018-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2018

Kocham te jego książki. Jestem subiektywna. Zgadzam się z większością jego spostrzeżeń, cieszę się jak dziecko, gdy czytam jego zapiski i okazuje się, że nad tym samym się zastanawiałam albo że podobne zjawisko mnie drażni... Lubię sobie myśleć, że może choć trochę mieliśmy podobną wrażliwość...?
Polecam każdemu, kto nie lubi tłumu.

mat3nba | 2018-07-12

Kapuściński to jednak Kapuściński. Luźne spostrzeżenie: Forma jego notatek przypomina posty na Twitterze. Wniosek? Ryszard Kapuściński byłby królem Twittera. Obserwowałbym.

eriol_cyganka | 2018-07-10

U mnie tak dziwnie wyszło, że ostatnie Lapidaria są pierwszymi, które przeczytałam. Książka wpadła w moje ręce przypadkowo po promocji i została w nich z powodu autora. Chociaż Kapuścińskiego uwielbiam, to do tej formy pisania podchodziłam z dystansem i bez przekonania. I jakież było moje zdziwienie, gdy zagłębiając się w te niby luźne, nie powiązane ze sobą myśli, spostrzeżenia, zapiski, fragmenty dialogów czy wywiadów, z każdą kolejną stroną pojawiało się we mnie przekonanie, że to luźne niepowiązanie jest tylko złudzeniem. Książka jest swego rodzajem strumieniem świadomości, który momentami skupia się na jednym, temacie, by zaraz skakać po zupełnie innych treściach, jednak robiąc krok w tył nie trudno zauważyć, że to jest w jakiś sposób spójne.

Myślę, że Lapidaria pozwalają choć trochę wczuć się w sposób rozumienia, czucia i doświadczania świata przez autora. Dla mnie szczególnie ważne były - przewijające się przez całą książkę - przemyślenia dotyczące Innego i naszej relacji z...

deana | 2018-06-27
Przeczytana: 25 czerwca 2018

Wygrzebałam ten tomik na początku roku w jednym z koszy z tanimi książkami w hipermarkecie. Wtedy jeszcze nie wiedziałam na jak niezwykłą książkę trafiłam.

,, Lapidarium VI" to ostatni ze zbiorów myśli Ryszarda Kapuścińskiego. Trudno wskazać jedna myśl przewodnią, która najlepiej scharakteryzowała by całość. Jest to raczej tomik pełen luźnych spostrzeżenia, niedokończonych myśli, notatek, cytatów - zapis tego co kłębiło się i narastało w umyśle Kapuścińskiego.

Mnie osobiście uderzyły dwa, cały czas przewijające się spostrzeżenia na temat Innego oraz postępującej globalizacji i cyfryzacji świata. Choć od śmierci Ryszarda Kapuścińskiego minęło już ponad dziesięć lat nie sposób odmówić mu ogromnej wrażliwości, umiejętności obserwacji świata i wysnuwania dalekowzrocznych wniosków. To co jego uderzało już dekadę temu teraz dochodzi coraz bardziej do głosu. Zdawał sobie sprawę, że świat może czekać kryzys migracyjny, bolesne zderzenie kultur chrześcijańskiej i islamskiej, dostrzegał...

greggreg86 | 2018-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2018

Nie zaszkodzi zajrzeć do tego krótkiego zbioru najpóźniejszych lapidariów Ryszarda Kapuścińskiego, jednakże może nas spotkać spory zawód: Niewielki zbiór obejmuje liczne wyimki z lektur, notatki ze spotkań i rozmów, obserwacje podróżne, przemyślenia, garść mniej lub bardziej trafnych spostrzeżeń. Najciekawsze są na pewno notatki z pobytu w USA-kilkanaście stron bitego tekstu, gdy Kapuściński wraca do roli reportera-i snuje się samochodem po koszmarze amerykańskich autostrad, węzłów komunikacyjnych i chaosu typowych przedmieść.
Lapidaria VI obejmują okres u schyłku życia reportera: mało już podróżował (a w każdym razie już nie w celach reporterskich, lecz na sympozja, spotkania autorskie, wykłady czy odczyty), problemy ze zdrowiem sprawiały, że i mniej pracował i mniej siły miał borykać się z kolejnymi literackimi i reporterskimi wyzwaniami. Przekłada to się niestety na treść i jakość jego przemyśleń, spostrzeżeń i "złotych myśli"- często dość banalne, niektóre z pewnością...

Katarzyna | 2017-11-13

Bardzo dużo mądrych i trafnych przemyśleń, choć musze przyznać, że takie krótkie formy nie bardzo mi odpowiadają. Wolę jak tekst ma przynajmniej pół strony, bardziej to na mnie działa, więcej mi z tego zostaje.

Szymon Białek | 2016-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2016

Sporo celnych uwag i przemyśleń - świetnie się czyta Kapuścińskiego.

Łukasz | 2014-09-03
Przeczytana: 02 września 2014

O tej pozycji jak i o samym pisarzu zostało już powiedziane wszystko. Geniusz w czystej postaci, jego teksty to ogromna głębia i coś więcej niż literatura, która obecnie mamy okazje czytać. Jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji zapoznać się z książkami Ryszarda Kapuścińskiego niech czym prędzej sięgnie po nie. Jak pisał sam Mistrz - książka, która nie jest czytana nie istnieje. Czym prędzej zatem nadrabiać zaległości Drodzy Państwo:)

Monika | 2014-02-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 14 lutego 2014

Po raz kolejny chylę czoła przed Panem Ryszardem i Jego twórczością!
Jego książki są bardzo mądre, niełatwe w czytaniu i głębokie, nie mają w sobie nic z "szybkich czytadeł". Długo mi do głowy "wchodzą", ale jak już wejdą, to na długo zostają.

nauznyka | 2014-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Luźne myśli Kapuścińskiego czyli zbiór różnych notatek z różnych etapów jego życia oraz złotych myśli. Niektóre z cytatów użytych w tym zbiorze mnie zaintrygowały. Polecam