Za rączkę na spotkanie sztuki : historia sztuki dla dzieci : Picasso 1881-1973

83-7271-399-5
malarze hiszpańscy, biografie
sztuka
ticket

Podjąć się trudu opracowania formy i formuły historii sztuki dla dzieci to ogromny wysiłek i odpowiedzialność. [...] Powołać do życia ten nowy, edukacyjny byt za sprawą Pablo Picasso, wymaga wyjątkowej odwagi. Bowiem tylko pozornie twórczość Picassa postrzegana jako synonim nowoczesności jest oczywistym, więc łatwym początkiem sztuki XX wie-ku. Teresa Żebrowska wychodzi z tego kłopotu nie tylko obronną ręką, lecz z sukcesem. Dobiera i poddaje interaktywnej analizie nie tylko znane, sztandarowe dzieła [...], znajduje też sposób, by omówić, rozpoznać źródła takiej a nie innej ich formy [...]. Ufa dziecięcemu zaciekawieniu, spostrzegawczości [...]. Obrazy Picassa stają się pretekstem, by mówić w ogóle o języku sztuki.
Godna uznania jest dbałość o koncepcje metodyczną całości. Umiejętnie wyreżyserowana interaktywność dziecka sprawia, że ,,prowadzimy za rączkę", za Autorką młodego widza, ale nie wbrew jego naturze i woli. Ciekawostki z życia artysty, pakiet rebusów, krzyżówek i testów na spostrzegawczość, wszystko to razem sprawia dobre wrażenie różnorodności, oryginalności, komplementarności i kompletności form edukacyjnych. Ta książka może stać się bardzo ważnym początkiem przebudowy i przemiany stanu świadomości sztuki w naszym społeczeństwie!

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe Akademii Pedagogicznej w Krakowie, 2006

źródło okładki: http://www.wydawnictwoap.pl

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!