W służbie Bogu i Ojczyźnie. Apostolski wymiar Radia Maryja

Wydawnictwo: Wydawnictwo Sióstr Loretanek
A--

Współczesne media wywierają ogromny wpływ na życie społeczne, kulturalne i polityczne – pisze o. Tadeusz Rydzyk w zakończeniu swojej książki. – Środki przekazu mogą na tych płaszczyznach człowiekowi pomagać, ale też i szkodzić. Poważnym niebezpieczeństwem jest wykorzystanie mediów tylko i wyłącznie w służbie elit i warstw rządzących, przez co doprowadza się do krzywdzącego podziału i hamuje dostęp do rozwoju kulturalnego i technicznego. Co więcej, przez manipulację i propagandę możliwe jest oszukiwanie społeczeństw i wykorzystywanie ich do realizacji celów przynoszących korzyść tylko wąskim grupom posiadającym media”.

Czy możliwe jest stworzenie takiego środka społecznego przekazu, które byłoby własnością całego społeczeństwa i przekazywało system wartości nie zniekształcony procesami manipulacji? Tak. I właśnie o tym przekonuje nas w swojej książce Założyciel i Dyrektor Radia Maryja. Możliwe jest stworzenie takiego radia, które swoich fal użyczać będzie do tego, żeby służyć prawdzie Ewangelii; żeby prowadzić każdego człowieka do świętości, promować rodzinę silną Bogiem, wskazywać kierunki właściwego zaangażowania chrześcijan w życie społeczne i polityczne, wreszcie promować wartości narodowe i wychowywać do dojrzałego patriotyzmu. Właśnie takie cele, zdaniem o. Rydzyka, stawia sobie Radio Maryja. Jednak ich realizacja, w zalewie środków masowego przekazu i szumu medialnego nie jest łatwa. Ojciec Założyciel próbuje zatem odpowiedzieć na pytanie: w jaki sposób należy głosić Ewangelię w świecie kultury medialnej, tak bardzo podatnej na wszelkiego rodzaju zabiegi manipulacyjne.

Radio Maryja od pierwszych chwil swojego powstania budzi wiele emocji; zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Nie ulega też wątpliwości, że dla pewnych kręgów współczesnego społeczeństwa polskiego, i to nie tylko antyklerykalnego, jest bardzo wyraźnym znakiem sprzeciwu. Niestety na jego temat najgłośniej wypowiadają się ci, którzy go nie słuchają. Warto więc sięgnąć do źródeł i spojrzeć na fenomen tego – co tu dużo mówić – najgłośniejszego w Polsce radia w świetle wypowiedzi człowieka, który od 20 lat nieprzerwanie słucha go w dzień i w nocy.

źródło opisu: Wydawnictwo Sióstr Loretanek, 2011

źródło okładki: Wydawnictwo Sióstr Loretanek, 2011