Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej

Okładka książki Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej Ustawodawca
Okładka książki Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej
Ustawodawca Wydawnictwo: Firma Wydawniczo Handlowa J.W. nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Firma Wydawniczo Handlowa J.W.
2009-01-01
2009-01-01
978-83-60265-00-0
konstytucja dokument prawny Polska

Akt prawny który powinien być przeczytany przez każdego kogo dotyczy. Osobiście uważam że powinien tylko zawierać zasady stanowienia prawa i funkcjonowania organów państwa i ustroju. Sprawy światopoglądowe mogłyby być wyrzucone do ustaw, by nie było co chwile mamrotania że konstytucję trzeba zmieniać. Jako akt fundamentalny nie powinna być zbyt często zmieniana. Niestety jak pokazuje historia większość konstytucji żyje dwadzieścia kilka lat.

Warto przeczytać choć w wielu punktach ciężka w odbiorze. Niestety najgorsze są te punkty gdzie jest odwołanie do ustawy a jest ich nie mało. W każdym razie dla świadomości powinien przeczytać to każdy obywatel. Za jakiś czas planuję przeczytać ponownie.

Oczywiście że lektura nie należy do najciekawszych ale każdy powinien się z nią zaznajomić. Im więcej się przeczytało tym bardziej odnosi się wrażenie że nie do końca wszystko jest przestrzegane.

Darowanemu koniowi ....Tekst tego wydania miał dotrzeć do każdego domostwa. Do mnie dotarł i zostawił trwały ślad. Nie mnie komentować tekstu tego najważniejszego aktu prawnego RP. Przydatny do lekcji wiedzy o społeczeństwie.

nie jestem do końca przekonany, czemu przeczytałem ten tekścik, ale mogę powiedzieć, że wyrażenie "w sposób określony w ustawie" po wieki będzie mi się śniło w te gorsze noce

Najważniejszy dokument, który zawiera (nie lubię tego sformułowania, jednak pasuje jak ulał) podstawowe prawa człowieka. Aczkolwiek wypadałoby się pozbyć następujących artykułów: 13, 18, 25.4, 38, 53.4, 75.1, 213, 214, 215. Chciałbym dożyć dnia, w którym Polski Rząd szanuje ten dokument.

Autor ewidentnie przysypiał, bo fabuła ma dziury!

Autor ewidentnie przysypiał, bo fabuła ma dziury!

Na półkach: , , , , , , , ,

Polecam, szczególnie kiedy miłościwie nam panujący wycierają sobie gębę tym aktem prawnym.

Konstytucję przeczytałam ponownie w ramach przygotowań do egzaminu z prawa konstytucyjnego. Niezmiennie mnie zachwyca. Jest jak kompletna układanka. Wszystko się zazębia. Nie ma w niej kwestii spornych, bo wszystko można rozumieć literalnie. Jak na czasy jej powstania bardzo dobrze przewidziała problemy z jakimi zmaga się współczesna Polska, np. w kwestii ekologii, czy równości. Szczególnie ujmuje mnie preambuła. Jest czystą kwintesencją polskości. Z jednej strony odwołanie do tradycji i wiary, z drugiej pozostawiona przestrzeń dla uniwersalnych wartości. Do tego troska o rodaków rozrzuconych po świecie, współpraca na rzecz Rodziny Ludzkiej, dbałość o wspólnotę, solidarność i jedność. Mimo, że Konstytucja jest przepiękna to jednak jest to ustawa. Dla mnie oznacza to, że przy niektórych fragmentach równie wspaniale się przy niej zasypia. Gorąco polecam.

Komunistyczny dokument, który od 1997 roku miał obowiązywać dwa lata. Według wykładowców prawa konstytucyjnego wewnętrznie sprzeczny, dający możliwość wielorakiej interpretacji. Do natychmiastowej zmiany.

• Studia
  • Prawo