Pan doktor i Bóg. Marek Edelman: bohaterski, genialny, nieznośny

Wydawnictwo: Czerwone i Czarne
978-83-7700-033-5
Anetka P

Biografia bohatera, ostatniego przywódcy powstania w warszawskim getcie, bez bohaterszczyzny. Marek Edelman przy pracy w szpitalu, w domu, wśród przyjaciół i wielkich tego świata. Portret codzienny genialnego lekarza i człowieka o wielkim sercu skrywanym za maską awanturnika i kłębami dymu z guluazów, z którymi nie rozstawał się od rana do nocy. Znajomi i koledzy z pracy kochali Edelmana, choć jak nikt inny potrafił ofuknąć.

źródło opisu: Wydawnictwo Czerwone i Czarne, 2012

źródło okładki: http://www.czerwoneiczarne.pl/ksiazka,54,1

dzikiebialko | 2019-06-25
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 20 czerwca 2019

Mam wrażenie, że książka jest chaotyczna i za często są cytowane inne książki o p. Edelmanie.

IM8 | 2019-03-21
Przeczytana: 21 marca 2019

Książka „Pan Doktor i Bóg. Marek Edelman: bohaterski, genialny, nieznośny” to portret Marka Edelmana, bez cenzury i patosu, to obraz człowieka, lekarza, szefa namalowany przez jego pracowników i przyjaciół.
Bohater powstania w warszawskim getcie, po wojnie zamieszkał i pracował jako kardiolog w Łodzi. Był lekarzem o niesamowitej intuicji, gotowym zrobić wszystko dla chorego, darzony ogromnym szacunkiem przez pracowników szpitala. Wiedział, jak ważna jest obecność lekarza - człowieka przy pacjencie, który „przechodzi na drugą stronę”.
Jego przyjaciele i pracownicy otwarcie mówią, że nie był łatwym człowiekiem, miał swoje wady i bywał nieznośny, miał własne zdanie, ale mimo tego ludzie lgnęli do niego. Był na pewno człowiekiem, o którym można powiedzieć, że był autorytetem. Takich ludzi niestety już niewielu pozostało.
Cyt.:’Najszczęśliwszy, tak twierdzą jego przyjaciele, był w domu, w swoim fotelu, z kieliszkiem, otoczony gronem przyjaciół. Kiedy mógł brylować w towarzystwie, kiedy...

mariusz6 | 2017-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2017

aż wstyd że nie znałem postaci Edelmana wcześniej...niesamowity człowiek w oczach mu współczesnych...

prokrastynacja | 2016-10-08

Ciekawa lektura, która po "Zdążyć przed Panem Bogiem" odbrązawia Marka Edelmana, pokazując go jako człowieka bezkompromisowego i upartego. Autorki nakreśliły postać lekarza z powołania. Mało kto bowiem wie, że docent Edelman był wybitnym diagnostą, niebojącym się, dla dobra swoich pacjentów, używać koneksji oraz swojego nazwiska, które otwierało wiele niedostępnych, dla zwykłego śmiertelnika, drzwi.

Monika Krawczyk | 2015-01-04
Przeczytana: 02 stycznia 2015

świetnie się czyta....zajmuje to chwilkę.....zaciekawia postacią Doktora - juz planuję co przeczytam o Nim jeszcze.....tematyka związana z wojną - jedna z ulubionych, ale ciekawostki z życia cywilnego Mistrza tez świetne.....

marola | 2013-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2013

Opowieści przyjaciół, współpracowników o człowieku, który nie chciał być bohaterem. Niesamowite wspomnienia o życiu niezwykłego polskiego Żyda, jak o sobie mówił Marek Edelman. Przybliżenie sylwetki wybitnej z perspektywy nie jego walki w getcie, ale walki o drugiego, skrzywdzonego człowieka.

Anvariel | 2013-06-30
Przeczytana: 09 czerwca 2013

Biografii Marka Edelmana, jednego z przywódców powstania w getcie warszawskim, powstało już co najmniej kilka. Książka „Pan Doktor i Bóg” nie pretenduje jednak do tego grona, ponieważ nie jest to biografia sensu stricte, raczej zbiór anegdot, opowiadań czy różnych historii z życia Edelmana, które autorki zebrały od najbliższych przyjaciół i nieco dalszych znajomych doktora.

Książka została napisana w postaci krótkich rozdziałów nie powiązanych ze sobą tematycznie ani chronologicznie. Każdy rozdział opowiada o innym aspekcie charakteru doktora czy o innym zdarzeniu z jego życia, dlatego nie jest koniecznym aby dokładnie znać biografię Marka Edelmana, pewna wiedza jednak się przydaje, chociażby po to aby zrozumieć niektóre jego zachowania.

Na ciąg dalszy recenzji zapraszam Drogi Czytelniku do mojego bloga:

Marek | 2013-05-08
Przeczytana: 08 maja 2013

Jedna z lepszych książek o Marku Edelmanie. Dla mnie jest zajebista!!! Jak się czyta to ma się wrażeni, że się poznaje go osobiście takim jakim był na prawdę!