Dziecko ze szkła. In vitro – moja droga do szczęścia

Wydawnictwo: e media
mantra

Autorka opisuje w swojej książce w sposób subiektywny, a zarazem humorystyczny, przeżycia, przemyślenia oraz przebieg procedury in vitro od strony pacjenta. Jej zapiski są głosem osoby wierzącej, a jednocześnie głosem matki ukochanych dzieci, których nie byłoby na świecie gdyby nie cud in vitro. W przedmowie do książki prof. Jacek Szamatowicz tak pisze: „Dziecko ze szkła jest zapisem drogi jednej z wielu par, codziennie czekających na cud, jakim jest posiadanie potomstwa. Ukazuje się nam obraz codziennego podporządkowania się procedurom związanym z leczeniem niepłodności przedstawiony oczami kobiety. Ponieważ wiele zabiegów związanych jest ściśle z konkretnymi dniami cyklu, procedury lecznicze wymagają postawienia priorytetu niezależnie od tego, czy alternatywą jest praca, czy życie towarzyskie. Książka dzień po dniu opisuje zmagania pary małżeńskiej poddanej leczeniu niepłodności. Opisuje procedury, którym trzeba się poddać, stres z nimi związany i ból, głównie psychiczny, jaki towarzyszy niepowodzeniu leczenia.”
Dagmara Weinkiper-Hälsing urodzona we Wrocławiu, pochodząca z Bogatyni, absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, a także Wydziału Teatralnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu. Zafascynowana teatrem, malarstwem i muzyką. Na stałe mieszka w małej szwedzkiej miejscowości, w której wychowywał się i dorastał jej mąż. Pracuje w Urzędzie Gminy Edsbyn. Matka trójki dzieci: córeczki Lilly i bliźniąt Noela i Leona.
Książka została objęta patronatem przez Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian”.

źródło opisu: http://www.emedia-wydawnictwo.pl/ksiazka.php?id_ks=46

źródło okładki: http://www.emedia-wydawnictwo.pl/ksiazka.php?id_ks=46

Natasza | 2013-03-07
Na półkach: Ulubione ♥ ♥ ♥
Przeczytana: luty 2013

Żyj jak zwykle, normalnie - zalecają lekarze. Normalnie to znaczy jak? Życie pary starającej się od kilku lat o dziecko nie jest normalne. Odliczanie, seks w określonych dniach, comiesięczna nadzieja i comiesięczna beznadzieja. Testy ciążowe, testy na określenie dni płodnych, łykanie kwasu foliowego, olejku z wiesiołka, maca, picie ziółek. Serwowanie zastrzyków w brzuch, czopki dopochwowe w nadziei na cud. Balansowanie między optymizmem a pesymizmem.
Desperackie poszukiwanie rad, gwarancji, że będzie dobrze, że jeszcze nie wszystko stracone. Świat kurczy się i koncentruje na jednym. Frustracja, lęk i ciągła nadzieja.
W tym wszystkim dwoje ludzi.... Na wymioty zbiera im się od komentarzy typu "Postarajcie się zrelaksować i nie myśleć o zajściu w ciążę, wyjedźcie gdzieś razem, kupcie sobie psa"
Pary starające się o dziecko nie potrzebują współczucia. Oni potrzebują zrozumienia. Każda ze starających się par nie raz zadaje sobie pytania - jak długo można żyć w takim zawieszeniu, taką...

Mariola | 2013-03-22
Na półkach: Literatura faktu
Przeczytana: 22 marca 2013

Czyta się lekko, momentami mocno chwyta za serce...
Najciekawsze jest to, że Pani w autobusie zapytała: "Po co tracić czas na czytanie takich głupot?!". Byłam w takim szoku, że aż zaniemówiłam...
Historia z happy endem :)

malwina | 2012-07-16
Przeczytana: 15 lipca 2012

bardzo wzruszajaca historia malzenstwa starajacego sie o dziecko. jak wiele musieli poswiecic by je miec.
naszczescie dzis sa szczesliwymi rodzicami 3 dzieciaczkow.
bo to te malenstwa nadaja naszemu zyciu sens...

Kasiulek | 2013-01-10
Na półkach: Prywatna biblioteczka
Przeczytana: 17 grudnia 2012

Obecnie szacuje się że co piąta para nie może zajść naturalnie w ciążę, jedynym "ratunkiem" dla nich staje się inseminacja lub in vitro.
Autorka wie o czym mówi. To jej pamiętnik, o życiu, o staraniach, troskach, smutkach szczęściu.
Kiedy tylko się dowiedziała, że nie może zajść w ciążę naturalnie postanowiła z mężem starać się o maleństwo poprzez zapłodnienie pozaustrojowe.Jednak podejście do in vitro nie zawsze się udaje. Dagmara się nie poddaje i stara się raz jeszcze. To niepowodzenie wzmacnia jeszcze bardziej jej związek z mężem.
Ale ma też szczęście, mieszka w Szwecji gdzie 3 pierwsze zabiegi są całkowicie refundowane i nad tym również ubolewa i nie potrafi zrozumieć dlaczego tak nie jest w Polsce.
Droga do szczęścia jest trudna ale jakże wzmacnia psychicznie i jeszcze bardziej zbliża do siebie małżonków którzy przecież walczą w słusznej sprawie.
Książka daje do myślenia. Osoby których nie dotknął problem niepłodności nie potrafią zrozumieć rozterek tych starających...

Cyrysia | 2012-11-01

W dobie XXI wieku jednym z największych problemów ludzkości jest niepłodność, oceniana przez Światową Organizację Zdrowia, jako choroba społeczna. Większość par pragnie mieć potomka, dlatego próbują dosłownie wszystkiego, aby osiągnąć wymarzony cel. Obecnie nowoczesna medycyna daje taką możliwość ofiarując ,,cud’’ techniki zwany In vitro, dzięki któremu wiele osób może zostać szczęśliwymi rodzicami.

Temat niepłodności nie jest również obcy dla Dagmary Weinkiper- Hälsing, autorki książki „Dziecko ze szkła In vitro – moja droga do szczęścia”. Dagmara urodziła się we Wrocławiu, lecz na stałe mieszka w szwedzkiej miejscowości, z skąd pochodzi jej mąż Stefan. W styczniu 2006 roku otrzymała ostateczne wyniki lekarskie, z których jasno wynikało, iż nie ma żadnych szans na naturalne zajście w ciąże, dlatego wspólnie z mężem podjęła decyzje o ICSI. Poddaje się, więc zapłodnieniu pozaustrojowym w specjalistycznej klinice. Z nadzieją patrzy w przyszłość, gdzie znajduje się miejsce dla...

trelemorele | 2012-12-14
Na półkach: Posiadam

Świetnie napiszana książka w formie pamietnika. Dowcipnie a zarazem emocjonalnie. Obowiązkowa lektura wszystkich "staraczek" i oponentów metody ivf. Zaopatrzcie się w herbatę z malinami i masę chusteczek.

Równoważnia | 2015-07-16
Przeczytana: 18 czerwca 2015

Historia pary starającej się o dziecko. O to, co niekiedy przychodzi tak łatwo, niektórzy muszą walczyć. Latami, poświęcając się bezgranicznie. Mówi się, że człowiek płodny nigdy do końca nie zrozumie niepłodnego, tak jak syty nie zrozumie głodnego.

Ta książka według mnie jest jednak próbą przełamania tego stwierdzenia. Dzięki niej możemy się poczuć jak główna bohaterka, możemy choć po części zobaczyć jej emocje, dzień po dniu. Jej chwile radości i chwile smutku.

Może dzięki tej książce więcej osób dostrzeże, że niepłodność to nie temat tabu, a in vitro nie niszczy życia, a daje nadzieję. Może dzięki niej zaczniemy rozmawiać...

Dariusz_S Jasiński | 2012-07-08
Przeczytana: czerwiec 2012

Na początku listopada na jednym z portali literackich dostrzegłem wpis, że autorka książki o tematyce in-vitro poszukuje wydawcy. Jak się okazało, pozytywnie odpowiedziało na ofertę wydawnictwo E-media. Dzięki temu na rynku pojawiła się pozycja „Dziecko ze szkła”, która osoby nie mogące mieć dzieci zwykłą drogą (tak naprawdę to niezwykłą...), a chcące spróbować innej metody najzwyczajniej... rozdrażni. Przynajmniej na początku.

cd na portalu Konturów: http://kontury.net/index.php?LinkMenuID=22&ReadPostID=386

agusia991 | 2013-05-24
Przeczytana: 23 maja 2013

Cudowna opowieść, poruszająca i wzruszająca. Historia wielkiej determinacji w dążeniu do spełniania marzeń. Do mnie ta książka trafiła w 100%. Zabawna i wzruszająca. Bardziej kobieca :) Polecam.

mikidziuba | 2017-03-09
Na półkach: Przeczytane 2017