Moja Kołyma

Wydawnictwo: Ośrodek Karta
83-900676-6-8
literatura faktu
Joanne

Janusz Siemiński był więźniem obozów Kołymy przez dziewięć lat. Jako jeden z tysięcy niewolników pracował między innymi przy wydobyciu złota. Jego relację ilustrują, po raz pierwszy publikowane, archiwalne fotografie więźniów przy pracy w kołymskich kopalniach i odkrywkach.

źródło opisu: Wydawnictwo KARTA, 1995

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Ta skromna książeczka zawiera wspomnienia autora z prawie ośmioletniego (1945-1953) pobytu na Kołymie, tej najstraszniejszej wyspie archipelagu gułag, prawdziwym piekle na ziemi. Książka zawiera tylko suche i zwięzłe fakty, nie rości sobie pretensji do wartości literackiej czy artystycznej, niemniej jest wstrząsająca, jak prawie każde wspomnienie z tego syberyjskiego Auschwitzu. Poza tym jest warta uwagi jako jedno z niewielu wspomnień Polaków z Kołymy, bo przecież tak mało ich przeżyło. Autor, żołnierz AK i uczestnik Powstania Warszawskiego, trafił na Kołymę w wieku 18 lat, i, jak sam pisze, przeżył tylko dlatego, że miał żelazne zdrowie i sporo szczęścia. A przeżył nieludzką pracę, głód, potworne zimno, przemoc na każdym kroku. Kilka razy był dochodiagą, czyli wyniszczonym, niezdolnym do pracy człowiekiem o krok od śmierci głodowej, i właśnie wtedy uśmiechało się doń szczęście. Raz okazało się np. że żona komendanta obozu jest Polką, i to ona uchroniła go od pewnej śmierci,...

Adam | 2017-01-19
Przeczytana: 1999 rok