Moja czarna skrzynka

Wydawnictwo: Czerwone i Czarne
literatura faktu
Sergiusz

Pułkownik Edmund Klich ujawnia kulisy badania katastrofy smoleńskiej. Nasz akredytowany przy MAK opowiada, co działo się od pierwszych godzin po katastrofie, jak reagowali Rosjanie, jak polski rząd, jak powstawał raport MAK, który za katastrofę wini wyłącznie stronę polską. Znaczną część książki wypełniają unikatowe, nigdy nie publikowane dokumenty.

źródło opisu: Czerwone i Czarne

źródło okładki: Czerwone i Czarne

Karolina Michalak | 2017-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2017

Panie Edmundzie,
Bardzo dziękuje za ciekawą lekturę. Książkę polecam wszystkim tym, którzy znają podstawy latania oraz prawa lotniczego. Pan Edmund pokazał w książce jak wielki bałagan panował przy pracy nad tak tragiczną katastrofą. Brak wsparcia ze strony Polski był wręcz przerażający. Jako osoba związana z lotnictwem bardzo doceniam tego typu książki, z których można dowiedzieć się konkretów i prawdy.

miAu | 2016-10-28

Szybko się czyta. Porażający obraz indolencji i niekompetencji ze strony polskiej podczas śledztwa. Takie książki zazwyczaj dyktuje się, żeby się wybielić lub usprawiedliwić. Wg mnie Klichowi się nie udało. Wszystko wskazuje na to, że w rękach Rosjan okazał się przysłowiowym "pożytecznym idiotą". Ci od razu mieli nakreślony plan. Zadzwonili do niego tuż po katastrofie i zasugerowali działanie wg 13 załącznika, który był dla nich bardzo wygodny. Klich łyknął przynętę, bo w takim przypadku to on grałby, ze strony polskiej, główne skrzypce w badaniu katastrofy. I taką procedurę podsunął polskim ministrom. W rezultacie katastrofę badano wg procedur cywilnych, chociaż samolot, lotnisko w Smoleńsku i wszystkie procedury obowiązujące podczas lotu były wojskowe. Na miejscu Rosjanie bez trudu rozegrali Klicha przeciw polskiej grupie wojskowych, która próbowała badać katastrofę. W rezultacie ani oni, ani Klich nic nie uzyskali. Jak na kilka miesięcy przebywania w Rosji efekty pracy Klicha...

tomyc | 2012-10-09
Przeczytana: 04 lipca 2012

Historia na tyle świeża i wałkowana do dziś, że czytanie momentami nużyło. Dla mnie najciekawsze wątki to te dotyczące relacji z premierem. Historia mogła zostać jeszcze pociągnięta dalej. Czuję niedosyt.