Od płotki do grubej ryby

Tłumaczenie: Piotr Studziński
Wydawnictwo: Kagra
From pieces to weight
838759850X
Katarzyna

Wzbogać się lub zgiń, dążąc do tego celu Książka ta opisuje dobre i złe chwile. Napisałem ją, aby przedstawić świat, z którego pochodzę. Wielu ludzi może stwierdzić, że jestem zbyt młody na rozmyślanie nad swoim życiem. Być może mają oni rację. Uważam jednak, że marnowałbym swoje możliwości, gdybym nie wykorzystał skupionej na mnie uwagi do rzucenia światła na moje życiowe doświadczenia,...

Wzbogać się lub zgiń, dążąc do tego celu

Książka ta opisuje dobre i złe chwile. Napisałem ją, aby przedstawić świat, z którego pochodzę. Wielu ludzi może stwierdzić, że jestem zbyt młody na rozmyślanie nad swoim życiem. Być może mają oni rację. Uważam jednak, że marnowałbym swoje możliwości, gdybym nie wykorzystał skupionej na mnie uwagi do rzucenia światła na moje życiowe doświadczenia, które sprawiły, iż wypowiadam takie a nie inne słowa i robię taką a nie inną muzykę. Pragnę pokazać środowisko, w którym żyłem tym, którzy poza kupowanymi albumami i scenami oglądanymi w telewizji, nie mają z nim styczności. Ludzie żądają prawdy. Chcą jej nawet wtedy, gdy nie są w stanie jej zrozumieć. Powiedziałem wam, że zostałem dziewięciokrotnie postrzelony nie dlatego, że chcę dzięki temu sprzedać więcej płyt, ale dlatego, że to jest prawdą. Podczas każdego wywiadu zostaje mi zadane następujące pytanie: "50, jak to jest być postrzelonym dziewięć razy?” Wywiady nie oddają wagi, bólu i nadziei związanej z tym doświadczeniem. Zwyczajnie, nie jest to możliwe, ponieważ jedynie moje poglądy i wydarzenia, w których biorę udział, są to w stanie pokazać. To dlatego tworzę takie a nie inne rymy. Oto, co zdarzyło się, gdy próbowałem się wzbogacić, zanim umarłem w Southside Queens.

Tak rozpoczyna się From Pieces To Weight: Once Upon a Time in Southside Queens, brutalna, ale zarazem introspekcyjna opowieść ukazująca nie tylko życie 50’ego, ale również całego pokolenia młodzieży, które staje przed ciężkimi wyborami, dysponując zarazem niewielkim wachlarzem możliwości. Jest to opowieść o poświęceniu, przemianie i odkupieniu, ale jednocześnie mówi o nadziei, determinacji i sile jednostki. Narracja, prowadzona charakterystycznym dla 50’ego językiem, przepełniona jest trzeźwym spojrzeniem, uliczną mądrością i walką o przetrwanie bez względu na koszty... by ujrzeć bogactwo Amerykańskiego Snu.

50 Cent sprzedał na całym świecie ponad 20 milionów nagrań. Jego bijący rekordy debiutancki album Get Rich or Die Tryin’ sprzedał się w ponad 12 milionach egzemplarzy, co było najlepszym debiutem w historii SoundScana. Gdy jego drugie nagranie, The Massacre, podczas czterech pierwszych dni na rynku sprzedało się w ponad 1140000 egzemplarzy, stał się on pierwszym artystą od 1964 roku, którego cztery utwory znalazły się w pierwszej dziesiątce na liście Hot 100 Billboardu. Wcześniej dokonali tego tylko The Beatles.

źródło opisu: Wydawnictwo KAGRA 2006

źródło okładki: Wydawnictwo KAGRA 2006

Marta | 2015-02-14
Na półkach: Moje przeczytane
Przeczytana: 14 lutego 2015

Ciężko ocenić książkę, która nie jest fikcją literacką, ale opisem prawdziwego życia.
Mogłabym się doczepić do tego, że fabuła opiera się głównie na narkotykach, ale przecież chciałam poznać życie 50, a ono właśnie od nich się zaczęło.
50 Cent na podstawie swojej historii opisuje pokolenie młodzieży, które staje przed trudnymi wyborami mając niewielkie możliwości. Pokazuje, jak dzięki nadziei i determinacji zmienił swoje życie osiągając to, czego zawsze pragnął.
Podoba mi się język jakim książka jest napisana. Autora cenię za poglądy, nastawienie do życia oraz mądrość uliczną. Uwielbiam jego muzykę i bardzo się cieszę, że przeczytałam tę książkę. Polecam każdemu, zarówno fanom jak i przeciwnikom hip hopu, którzy często mylnie oceniają twórców tego gatunku muzycznego.

roki3225 | 2015-10-03
Na półkach: Hip-Hop
Przeczytana: 11 października 2015

Wzbogać się lub zgiń, dążąc do tego celu
Książka ta opisuje dobre i złe chwile. 50 Cent napisał ją, aby przedstawić świat, z którego pochodzi. Wielu ludzi może stwierdzić, że jest zbyt młody na rozmyślanie nad swoim życiem. Być może mają oni rację. Uważa on jednak, że marnowałby swoje możliwości, gdyby nie wykorzystał skupionej na niego uwagi do rzucenia światła na swoje życiowe doświadczenia, które sprawiły, iż wypowiada takie a nie inne słowa i robi taką a nie inną muzykę. Pragnie pokazać środowisko, w którym żył tym, którzy poza kupowanymi albumami i scenami oglądanymi w telewizji, nie mają z nim styczności. Ludzie żądają prawdy. Chcą jej nawet wtedy, gdy nie są w stanie jej zrozumieć. Powiedział że zostałem dziewięciokrotnie postrzelony nie dlatego, że chcę dzięki temu sprzedać więcej płyt, ale dlatego, że to jest prawdą. Podczas każdego wywiadu zostaje mu zadane następujące pytanie: "50, jak to jest być postrzelonym dziewięć razy?” Wywiady nie oddają wagi, bólu i nadziei...

wysy | 2017-04-17
whit_osw | 2016-05-01