Informacjonistka

Okładka książki Informacjonistka Taylor Stevens
Okładka książki Informacjonistka
Taylor Stevens Wydawnictwo: Rebis Cykl: Vanessa Michael Munroe (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Vanessa Michael Munroe (tom 1)
The Informacionist
Rebis
2012-01-01
2012-01-01
Jan Pyka
dżungla afryka handel informacje zdrada przeszłość

Dawno (nie)odkryta Afryka

Całkiem przyzwoite czytadło. Nie było jakiś nudnych dialogów lub odtwarzania tych samych zdarzeń. Napewno sięgnę po drugą część tego cyklu. Lektura obowiązkowa dla fanów akcji, sensacji oraz podróży bo z nią udajemy się w głąb Afryki.

Najbardziej żal mi książek, które miały potencjał. "Informacjonistka" jest jedną z nich.
Zaczyna się klasycznie, żeby nie powiedzieć "Ale to już było... wiele, wiele razy" - bo trzeba odszukać kogoś, kto zaginął, a sprawa nie jest taka łatwa, jak się początkowo wydawała. No i tutaj wchodzi coś nowego, bo te poszukiwania odbywają się w Afryce, a nie na ulicach - znów: klasycznego - Nowego Jorku albo Los Angeles.
Zapowiada się świetnie albo chociaż wciągająco.
Ale nie.
Bo bohaterowie są bezbarwni, nic ich nie wyróżnia. A przepraszam, główna bohaterka jest osobą zbyt perfekcyjną na istnienie. Ma wręcz magiczny talent do języków, po prostu chodzący translator. Czar osobisty, wzbudzanie pożądania i mordercze umiejętności. A do tego dziki zapał do zabijania (?),który musi w sobie tłumić.
Rozwiązanie całej sprawy jest takie... bez szału. Nic nowego, nic nadzwyczajnego, jeden z najprostszych, najbardziej oklepanych motywów kryminalnych, których fan gatunku nawet nie bierze już pod uwagę przy swoich domysłach na temat rozwiązania sprawy. Nie wzbudza to w ogóle emocji.
Na plus jest kilka scen, stąd 5 gwiazdek. Może kolejna część będzie lepsza.

Podróżująca po Afryce młoda kobieta przepada bez wieści. Po czterech latach poszukiwań i wyczerpaniu, jak się wydaje, wszystkich możliwości jej ojczym wynajmuje specjalistkę od zdobywania informacji, tytułową "informacjonistkę". Ma ona po raz ostatni przejrzeć wszystkie dane dotyczące podróży zaginionej i albo ją odnaleźć, albo wyjaśnić jej śmierć.
Bardzo ciekawy pomysł na powieść i przemyślana fabuła, poparta bardzo ciekawymi i drobiazgowymi opisami sytuacji geopolitycznej krajów zachodniej części Afryki Środkowej. Mnóstwo przypisów historycznych i geograficznych doprawionych dużą dozą polityki pozwala na doskonałe rozeznanie w sytuacji krajów, o których na co dzień nie słyszymy w mediach, a w których dzieje się - bardzo wartka i dynamiczna - akcja powieści. Niestety, najsłabszą stroną historii jest główna bohaterka. Irytująca, nieprzekonująca, wręcz nierealna, posiadająca chyba wszystkie możliwe objawy choroby afektywnej dwubiegunowej. W jednym momencie nadaktywna, za chwilę popadająca w apatię i depresję. Zapatrzona w siebie tak bardzo, że nie waha się grozić śmiercią najbliższej osobie za to samo, co ona sama zrobiła wcześniej. Za swoją impulsywność i nieumiejętność przewidywania konsekwencji własnych czynów obwinia rzekome "demony" w swojej głowie, podczas gdy w rzeczywistości jest podręcznikowym wręcz przykładem socjopaty. Cechy te bez wątpienia dałyby bardzo ciekawego bohatera, gdyby nie nierealna i wręcz wszechstronna perfekcja. Nie przekonuje mnie to niestety. Całość ratuje na szczęście samo tło historii i fabuła jako całość. Trochę smutne, ale jakże prawdziwe jest przesłanie "Informacjonistki" - Afryka to jednak była, jest i zawsze będzie przede wszystkim mentalny trzeci świat.

Bardzo ciekawy pomysł na...

Książka raczej słaba i zdecydowanie bez iskry. Momentami przemęczona. Niby wszystko jest: wartka akcja, tajemnica, poszukiwania, bohaterowie, w zamiarze, konkretni do wykonania zadań… Ale nie porwała mnie w żadnym momencie… Płaska, bez tego czegoś, co wciąga i nie pozwala się oderwać… A ja tylko czekałam, aż się skończy… Nie sięgnę po dalsze tomy.
A porównanie Michael Munroe do Lisbeth Salander zdecydowanie przesadzone i na wyrost! To jak świeczka przy żarówce ledowej, świeci, ale męczy wzrok i to dosłownie

A porównanie Michael...

Bardzo długo zbierałam się do przeczytania tej książki. Odleżała na półce ok. 3 lat zanim po nią sięgnęłam. Dlaczego? Bo nie miałam przekonania. I co? I przeczytałam ją... natychmiast. Fajna pozycja. Jak ktoś napisał przede mną - dla fanów Lary Croft... Przyznam, że coś w tym jest. Sporo brutalnych scen przy dość spokojnej akcji w jakiś sposób robi wrażenie. Nawet na osobach przywykłych do takich scen w filmach, książkach, grach. A już na pewno na ludziach, którzy nie czytają beznamiętnie...:) Do tego fajna dziewczyna, która ma trochę "nie tak" w głowie, no i mężczyźni z krwi i kości, którzy z "macho" zamieniają się czasami w "duże dzieci"..., co bawi ale i uświadamia, że autorka jest kobietą. Do tego całkiem przekonujące opisy rzeczywistości afrykańskiej (pokusiłam się o sprawdzenie w necie) i naprawdę mamy materiał na niezły film. Wiem, że były takie plany ale czy zrealizowane? Jeśli nie, to szkoda. To wszystko okraszone oklepanym tematem zdrady i scenami walk w rodzaju "zabili go i uciekł" ale czegóż chcieć więcej od powieści, nazwijmy to, przygodowej:) Warto przeczytać. Choćby po to, żeby uzmysłowić sobie, że w życiu zawsze jest jakiś wybór. Gorszy, lepszy... Ale jakiś.

Oj, zawiodlam sie srodze na tej ksiazce, zawiodlam..Mialo byc akcja-rewelacja a wyszlo ot, cieniutko...Panna Bohaterka nie moze sie zdecydowac czy jest laska czy facet ..Mruczac pod nosem biblijne wersety posmiga kilka razy na motorku , bzyknie przypadkowego goscia i to sa dowody jaka z niej zla i psychotyczna kobieta .A potem jest jeszcze gorzej . Leci tu , leci tam , nabalagani tu , nabalagani tam a wszystko w otoczce ze taka genialna no i wciaz psychotyczna i zla - nie zapominajmy . Szkoda czasu , na drugi tom juz sie nie zalapie .

Całkiem niezła powieść sensacyjna, z wartką akcją, napięciem i mnóstwem krwi... Jak dla mnie troszkę tu za dużo nieprawdopodobnych wydarzeń, natomiast główna bohaterka, Vanessa Munroe - jak James Bond, nie ma dla niej rzeczy czy sprawy nie do wykonania, idealna aż do bólu, przez co mało wiarygodna. Porównywanie jej do Lisbeth Salander jest mocno przesadzone.
Mimo wszystko całość czyta się szybko, z ciekawością, dlatego polecam.

Mimo wszystko...

Niesamowicie wciągająca lektura, żadnego przynudzania, żadnych niekończących się opisów i zbędnych wątków pobocznych. Główna bohaterka i jej droga do celu poprzez dziką Afrykę.

...jak ktoś mógł pomylić Vaness'ę z Lizbeth??? albo chociaż porównać??? tempo zawrotne, czyta się dobrze ale te wewnętrzne bębny i demony i ten stan superświadomości.....
no cóż...nie zrażam się, może II cz mnie bardziej pozytywnie natchnie

no cóż...nie zrażam się, może II cz mnie bardziej pozytywnie natchnie