Trzy sekundy

Tłumaczenie: Wojciech Łygaś
Cykl: Ewert Grens & Sven Sundkvist (tom 5)
Wydawnictwo: Albatros
Tre sekunder
Gośka

Piet Hoffmann jest najlepszym tajnym współpracownikiem szwedzkiej policji, ale tylko jeden człowiek wie o jego istnieniu – oficer prowadzący, Erik Wilson. Jako prominentny członek polskiego gangu działającego pod przykrywką międzynarodowej firmy ochroniarskiej, Hoffman od kilku lat rozpracowuje struktury mafijne. W jednym ze sztokholmskich mieszkań, w trakcie transakcji sprzedaży narkotyków, dochodzi do brutalnej egzekucji. Piet nie może jej zapobiec: jeśli się ujawni, grozi mu śmierć. Szefowie mafii powierzają mu ważne zadanie: ma pokierować operacją wprowadzenia narkotyków do szwedzkich zakładów karnych. Wilson tworzy fikcyjną kartotekę Hoffmanna, z której wynika, iż jest on groźnym bandytą oraz doprowadza do jego aresztowania. Zgodnie z planem, który akceptują komendant policji i Ministerstwo Sprawiedliwości, Piet trafia do jednego z najcięższych więzień w Szwecji. Inspektor Ewert Grens prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa w mieszkaniu przy Västmannagatan 79 w Sztokholmie. Nie zdając sobie sprawy z rzeczywistej roli Hoffmanna, jest przekonany, iż ma do czynienia z niebezpiecznym psychopatą. Informuje o tym swoich przełożonych, którzy postanawiają zdjąć z niego ochronę. Hoffmann zostaje zdekonspirowany. Otoczony przestępcami, musi walczyć o życie. Zabija więźnia, bierze zakładników. W więzieniu zjawiają się jednostki policji dowodzone przez Grensa i strzelec wyborowy. 1500 metrów i zaledwie trzy sekundy dzielą Hoffmanna od kuli snajpera...

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

Anika | 2012-11-29
Przeczytana: 24 listopada 2012

Mistrzostwo świata w swoim gatunku. Ależ ta książka wywołuje emocje, a jak wciąga! Myślę, że każdy fan thrillerów będzie usatysfakcjonowany jej lekturą. Mamy tu transakcje narkotykowe i polską mafię, konspirację, morderstwo i śledztwo, życie więzienne i niesamowite zakończenie. Jestem pod wielkim wrażeniem i oczywiście polecam.

Hanka | 2013-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2013

Fantastyczna. Zaraz po "Dziewczynie, która chciała się zemścić" i " Odkupieniu". Zarwałam przez tę książkę większą część nocy, ale warto było. Cała książka trzyma w napięciu, od początku do końca. Polecam.
Mam nadzieję,że autorzy mają w planach napisanie kolejnych części o zgorzkniałym policjancie!

emindflow | 2013-05-10
Przeczytana: 10 maja 2013

Fabuła kolejnej powieści duetu Roslund-Hellstrom osadzona jest w realiach funkcjonowania współczesnego szwedzkiego systemu policyjnego, który w znacznym stopniu opiera się na wykorzystywaniu przestępców w charakterze informatorów infiltrujących zorganizowane grupy przestępcze. Tym razem policja lokuje swojego człowieka wewnątrz polskiej mafii narkotykowej, która ma zamiar opanować jeszcze jeden ważny rynek, jakim są szwedzkie zakłady karne. Dochodzi do dekonspiracji informatora, co uruchamia cały ciąg dramatycznych wydarzeń. W tle sensacyjnej akcji widać do jakiej patologi może doprowadzić bezkarność na szczytach władzy. Mimo drobnych słabości logicznych całość jest naprawdę pasjonująca. To już kolejna pozycja tych autorów potwierdzająca tezę, że skandynawska literatura kryminalna ma się dobrze. Zdecydowanie polecam.

Justyna | 2014-01-12

Trzy sekundy uznane przez Szwedzką Akademię Literatury za Najlepszą Powieść Kryminalną Roku. Książka ta była przez 8 miesięcy w pierwszej dziesiątce list bestsellerów w Szwecji. Trzy sekundy zamierza sfilmować amerykańska wytwórnia 20th Century Fox.
Aby mieć jakiekolwiek pojęcie o świecie kryminalnym trzeba być kryminalistą, a żeby napisać książkę o tym nie chlubnym „światku” trzeba w nim żyć. Dlatego z panami Roslund i Hellsröm przy tworzeniu Trzech sekund bardzo wstrząsającego i realistycznego thrillera współpracowali osadzeni z wieloletnimi wyrokami, którzy spędzili więcej lat za murami niż na wolności. Trzy sekundy to książka o niezwykle dynamicznych zwrotach akcji. Historia Pieta Hoffmana niebezpiecznie nas wciąga, nie można oderwać się od czytania. Szwedzki duet przeciwieństwie do Lisy Marklund wie jak się pisze „thriller z melodramatycznym szczytem.” Panowie tworząc thrillery ogromną wagę przywiązują to tego, aby ich książki odznaczały się wyjątkowym realizmem opisywanych...

Matt Cobosco | 2013-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2013

Jest trochę lepiej niż w "Dziewczynie w tunelu", ale jak na książkę, która w 2009 została uznana za najlepszy szwedzki kryminał roku to jednak za mało. Pełno tu efektów specjalnych: jest wybuch, porwanie zakładników i strzelec wyborowy, ale brakuje tej książce wiarygodności. Powód, dla którego policja postanawia wsypać swojego tajnego współpracownika (a na tym wydarzeniu opiera się ta powieść) jest tak niewiarygodnie błahy i naciągany, że gdyby rzeczywiście policje państw tak traktowały swoich informatorów, to te państwa upadałyby po tygodniu.

Haniapa | 2013-11-12
Przeczytana: 04 sierpnia 2013

Trzy sekundy to thriller, który wciąga, może nie od samego początku, ale od połowy książki. Pierwsza część niemiłosiernie się ciągnie, jest za długa, druga część jest natomiast fantastyczna. Bardzo realistyczne opisy, szczegóły. Brakuje mi jednak opisu wyglądu osób, jest bardzo ubogi. Autorzy bardzo dobrze przygotowali się do napisania książki, korzystali z pomocy wielu ekspertów. Oczywiście jak zwykle nie czytałam opisu książki na okładce i dobrze zrobiłam. Jeżeli ktoś chce przeczytać powieść w kilkanaście sekund, to zapraszam do opisu na okładce. Napisano tam praktycznie wszystko, nie pominięto najważniejszych szczegółów.
Książka świetna, ciekawa, wiele można dowiedzieć się o więzieniach, mafiach, w tym także polskich, a głównym bohaterem jest Polak.

Lily76 | 2013-10-09
Przeczytana: 06 października 2013

Zaskakująco dobra książka, której czytanie początkowo szło mi po grudzie, ponieważ mimo mojej miłości do kryminałów, nie pałam uczuciem do klimatów więziennych, politycznych itd. Warto zaznaczyć, że autorzy (co już samo w obie jest niezwykłe, bo jest ich dwóch i raczej nie są spokrewnieni) bardzo starannie przygotowali tekst od strony merytorycznej, konsultując go z wieloma specjalistami. Tak więc mimo tego, że książka opowiada zdarzenia fikcyjne, zawiera też spore ziarno prawdy na temat szwedzkiego (i zapewne nie tylko) więziennictwa.
Co do treści - jest to opowieść o "wtyczce", która ma rozpracować i rozbić od środka mafię narkotykową, próbującą za jego pośrednictwem przejąć handel w więzieniu. Piet Hoffmann, znany też pod pseudonimem Paula, zyskuje nową historię i tożsamość groźnego przestępcy, którym w rzeczywistości nie jest. Ma co prawda na sumieniu kilka przewinień, ale nie są one tak ciężkie, jak sugerują jego akta. Oprócz tego ma ukochaną żonę i dwóch małych synków. Żona...

Ata77 | 2014-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2014

Początek trudny, bo język jakim przemawiają autorzy nie jest do końca przystępny. Wysoka ocena za pomysł, ogromny realizm fabuły. To bynajmniej nie lekki lukrowany kryminał do poczytania dla odstresowania.

Lineczka | 2015-05-11
Przeczytana: 11 maja 2015

Fantastyczna książka, od trzeciej części po prostu rewelacyjna! Wzbudziła we mnie ogromne emocje, czytałam ją z zapartym tchem. Interesująca fabuła, świetne zakończenie, nie mam większych zastrzeżeń do stylu w jakim została napisana, na plus nietuzinkowa kreacja głównych bohaterów i intryga. Kawał dobrej roboty. 10/10

Cherry | 2017-11-07

"Trzy sekundy" nie zrobiły na mnie takiego wrażenia jak
"Dziewczyna, która chciała się zemścić", niemniej pozycja godna polecenia!
Początek trochę się dłuży, ale warto przez niego przebrnąć,
by od trzeciego rozdziału z zapartym tchem śledzić losy bohatera.
Piet Hoffman niczym MacGyver tworzy coś z niczego i zadziwia czytelnika swoją pomysłowością, a Ewert Grens dalej zadziwia podejmowaniem ''genialnych'' decyzji.