Stanisław i Izabela. Epilog Lalki

6 (4 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
83-85611-44-4
Lalka, Wokulski, Izabela, uczucie
JarekMa

Stanisław Wokulski nie popełnił samobójstwa, nie zginął w ruinach Zasławia, a Izabela Łęcka ani nie schroniła się w klasztorze, ani nie rzuciła w wir nowych romansów. Autorzy wiedzą o tym z najpewniejszego źródła, odnaleziony został bowiem rękopis P.S. Wirskiego, dawnego rządcy kamienicy kupionej przez Wokulskiego. Ów Pan żywo interesował się dziejami swego dobroczyńcy i spisywał dalsze dzieje Pana Stanisława i jego wybranki, a cała Warszawa żyła tym na przełomie 1879 i 1880 r., a i długo jeszcze potem...

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: Matras.pl

| 2014-06-21
Przeczytana: 20 czerwca 2014

Dla wszystkich zainteresowanych: choćbyście nie wiem jak bardzo pragnęli innego zakończenia niż to, które zaproponował nam Prus, nie bierzcie się za "dzieło" Wirskiego. Tego się nawet nie da czytać. Poziom języka równy nastolatkom piszącym fanfiction swoich ulubionych książek. Wszyscy sobie przytakują, cieszą się, akcja powieści biegnie jak szalona, a bohaterowie kompletnie stracili iskrę podarowaną im przez Prusa.

kzna | 2016-05-04
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 04 maja 2016

Sama do końca nie wiem co mam myśleć o tej książce. Daję 7 gwiazdek za sposób w jaki autor ujął temat. Podoba mi się to zakończenie losów Wokulskiego, ale według mnie zostało trochę przesłodzone.

Motyw z markizą był bardzo ciekawy. Fabuła bawiła się moimi oczekiwaniami co do dalszych losów bohaterów.

Nie rozumiem, dlaczego kilku osobom nie podoba się narracja.
Moim zdaniem to próba odtworzenia narracji z Lalki. ,,Pamiętniki starego subiekta'' zastąpiły listy Izabeli.

Jedyne czego nie mogłam znieść w tej książce to kreacja Izabeli jako kajajacej się pokutnicy. Jej diametralnie zmiana jest tak małoprawdopodobna, przez co cały czas mnie drażniła.
Z resztą w oryginalnej powieści moje uczucia do niej były podobne. Może to chciał osiągnąć autor??

JarekMa | 2012-06-06
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 06 czerwca 2012

Jestem wielkim fanem 'Lalki' więc z dużą niecierpliwością czekałem na tą książkę. I po początkowym zachwycie ta sposób pisania zaczął denerwować. W książce bohaterom wszystko się udaje, wszyscy są szczęśliwi. Czego by się nie dotknęli - same sukcesy. To jest tak nienaturalne że aż razi.

Aga | 2015-03-26
Paulina | 2013-05-27