Zrozumieć BPMN. Modelowanie procesów biznesowych

Okładka książki Zrozumieć BPMN. Modelowanie procesów biznesowych Szymon Drejewicz
Okładka książki Zrozumieć BPMN. Modelowanie procesów biznesowych
Szymon Drejewicz Wydawnictwo: Helion biznes, finanse
biznes, finanse
Zrozumieć BPMN. Modelowanie procesów biznesowych
Helion
2011-12-01
2011-12-01

Okładka książki Big data. Rewolucja, która zmieni nasze myślenie, pracę i życie. Kenneth Cukier, Victor Mayer-Schonberger
Big data. Rewo... Kenneth Cukier, Vic...
Okładka książki Psychologia Szefa 2. Coaching narzędziowy Jerzy Gut, Wojciech Haman
Psychologia Sz... Jerzy Gut, Wojciech...
Okładka książki Sztuka strategii. teoria gier w biznesie i życiu prywatnym Avinash K. Dixit, Barry J. Nalebuff
Sztuka strateg... Avinash K. Dixit, B...

Książka zawiera fajne przykłady, i jest dość prosta w czytaniu, jednak ilość przykładów jest zbyt mała jak i skupienie się na ogólnikach nie pomaga. Lepsze byłyby przykłady dla jakieś organizacji z jakimś 10 stronicowym wstępem w książce.
Ogólnie polecam,ale przed czytaniem należy zapoznać się z podstawami BPMN na jakieś stronie internetowej bądź kursie na youtube.

Dobra pozycja dla osób rozpoczynających przygodę z modelowaniem w notacji BPMN. Wszystko opisane jasno i z użyciem przykładów. Dla osób zaawansowanych może służyć jako podpowiedź w momentach sprawiających trudność. Polecam!

Dobry i szybki przegląd BPMN, nie jest to cegła z ogromną ilością wody. Jest przekrój po podstawowych elementach notacji, są przykłady, Autor zwraca uwagę na wiele istotnych elementów. Wyraźnie widać, że jest to wiedza praktyczna.

Myślę, że jest to dobra pozycja na początek. Przydaje się również jako prosta ściąga w bieżącej pracy. Myślę, że warto posiadać.

+5 gwiazdek za fakt, że w przyjaznym językiem i zwięźle pokazuje ideę modelowania BPMN

-5 gwiazdek za rażące błędy edytorskie (pomieszane obrazki dot. bramki złożonej) i niestety merytoryczne. Materiał wymaga dużego skupienia i weryfikacji zasad w innych źródłach. Przykład to sprzeczność wynikająca z dwóch obrazków: Rysunek 4.6 pokazuje alternatywne formy zapisu bramki XOR; Rysunek 5.10 pokazuje analogiczny zapis, przy czym tu opis rysunku wskazuje na bramkę OR... takich błędów być nie może.

Liczę na poprawę kolejnych wydań, bo potencjał jest (posiadam wydanie z 2012 roku)

Na prostych przykładach omówione są podstawowe elementy języka BPMN (bramki, przepływy, obiekty danych, kolaboracje, konwersacje, zdarzenia, czynności, podprocesy i choreografie). Niestety, ocenę książki obniżają usterki redaktorskie: źle podpisane rysunki, błędne symbole na rysunkach, odesłanie do nieistniejącego podrozdziału.

Przystępnie napisana książka wprowadzająca w temat, nawet dla osób wcześniej nie mających z nim do czynienia. W pewnym momencie jednak można stracić zaufanie z powodu kilku nieścisłości.

• Informatyka
  • 2016