Zrozumieć BPMN. Modelowanie procesów biznesowych

Wydawnictwo: Helion
Zrozumieć BPMN. Modelowanie procesów biznesowych
biznes, finanse
Tobiasz

BPMN to standard opracowany przez organizację Object Management Group (OMG). Jego pełna nazwa brzmi "Business Process Model and Notation". Podstawowym celem standardu jest dostarczenie takiej notacji do opisywania procesów biznesowych, która będzie czytelna i zrozumiała tak dla biznesowych "użytkowników", którzy procesy monitorują i zarządzają nimi, jak i dla analityków przeprowadzających biznesową analizę oraz programistów odpowiedzialnych za techniczną implementację procesów.

BPMN powstał z bezsilności — z braku języka wspólnego dla analityków biznesowych, "zwykłych" uczestników biznesu i programistów. O ile bowiem informatycy mieli swój standard opisywania procesów biznesowych, o tyle ludzie w firmie, którzy mieli korzystać z ich pracy, często nie byli w stanie użyć przygotowanych dla nich modeli analitycznych. Standard BPMN przyjęto w roku 2004. Od tego momentu przestało być istotne, za pomocą jakiego narzędzia tworzone są modele procesów. W centrum uwagi znalazło się tworzenie opisu zrozumiałego dla wszystkich uczestników. Ułatwia on pracę nad procesami zachodzącymi wewnątrz firmy, otwiera także szerzej możliwości współdziałania między podmiotami obecnymi na rynku.

źródło opisu: helion.pl

źródło okładki: helion.pl

K8W | 2018-08-18
Przeczytana: 23 maja 2017

Przystępnie napisana książka wprowadzająca w temat, nawet dla osób wcześniej nie mających z nim do czynienia. W pewnym momencie jednak można stracić zaufanie z powodu kilku nieścisłości.

Arek | 2017-07-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Zawodowe
Przeczytana: maj 2017

Dobry i szybki przegląd BPMN, nie jest to cegła z ogromną ilością wody. Jest przekrój po podstawowych elementach notacji, są przykłady, Autor zwraca uwagę na wiele istotnych elementów. Wyraźnie widać, że jest to wiedza praktyczna.

Myślę, że jest to dobra pozycja na początek. Przydaje się również jako prosta ściąga w bieżącej pracy. Myślę, że warto posiadać.

| 2015-12-17
Przeczytana: 13 października 2015

W tej cenie, spodziewałbym się czegoś więcej, głównie więcej przykładów. Ale skoro autor na pierwszych stronach pisze, że jest leniwy, to nie ma się co dziwić.
Nie polecam kupować, lepiej poszukać możliwości wypożyczenia. Ewentualnie poszukać czegoś bardziej dopracowanego.

galinkak | 2015-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2015

+5 gwiazdek za fakt, że w przyjaznym językiem i zwięźle pokazuje ideę modelowania BPMN

-5 gwiazdek za rażące błędy edytorskie (pomieszane obrazki dot. bramki złożonej) i niestety merytoryczne. Materiał wymaga dużego skupienia i weryfikacji zasad w innych źródłach. Przykład to sprzeczność wynikająca z dwóch obrazków: Rysunek 4.6 pokazuje alternatywne formy zapisu bramki XOR; Rysunek 5.10 pokazuje analogiczny zapis, przy czym tu opis rysunku wskazuje na bramkę OR... takich błędów być nie może.

Liczę na poprawę kolejnych wydań, bo potencjał jest (posiadam wydanie z 2012 roku)

Adam | 2012-10-21
Przeczytana: 19 października 2012

Na prostych przykładach omówione są podstawowe elementy języka BPMN (bramki, przepływy, obiekty danych, kolaboracje, konwersacje, zdarzenia, czynności, podprocesy i choreografie). Niestety, ocenę książki obniżają usterki redaktorskie: źle podpisane rysunki, błędne symbole na rysunkach, odesłanie do nieistniejącego podrozdziału.