Rozpad ZSRR i jego konsekwencje dla Europy i świata. Część 2. Wspólnota Niepodległych Państw

Cykl: Rosja. Wczoraj, dziś i jutro (tom 3)
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka

Ukazująca się w 2011 roku kilkuczęściowa monografia, stanowiąca owoc pracy uczonych z wielu krajów, ma na celu przedstawienie reinterpretacji rozpadu ZSRR i studium najistotniejszych konsekwencji tego procesu z perspektywy dwudziestu lat po podpisaniu układu białowieskiego. W pracy rozpatrzono zagadnienia przemian ustrojowych, życia politycznego, transformacji gospodarki, zmian społecznych, szczególnie w zakresie kultury i życia religijnego, poddano także refleksji dalekosiężne konsekwencje przemian sceny międzynarodowej.

Część druga porusza zagadnienia krajów, które oprócz Federacji Rosyjskiej weszły - w jakimkolwiek sensie - w skład Wspólnoty Niepodległych Państw. Tematyka książki obejmuje problemy rywalizacji na obszarze postradzieckim, przemiany społeczno-kulturowe oraz kwestie polityki energetyczno-surowcowej. W procesie analizy sytuacji regionów byłego ZSRR szczególną uwagę poświęcono Ukrainie, Kaukazowi Południowemu, Azji Środkowej, a także byłej Mołdawskiej SRR oraz

źródło opisu: Księgarnia Akademicka, 2011

źródło okładki: www.akademicka.pl