Pęknięty witraż. Człowiek w pułapce globalizmu

Wydawnictwo: Andromeda
filozofia, etyka
Pawlo

Człowiek w pułapce globalizmu” autorstwa Waldemara Bożeńskiego to filozoficzna krytyka globalnej wioski i niszczenia przez nią fundamentów człowieczeństwa. Homo economicus i homo americanus to dwa wcielenie Innego – Nowego Człowieka, zmierzającego w kierunku Otchłani – Bezświata, czyli świata globalnego. Wśród inspiracji Autora wyraźnie dostrzec można idee Heideggera, Nietzschego, Jaspersa, które służą za podstawę wyjaśniania takich kwestii jak egzystencja, globalizm, wolność, prawda, zniewolenie, totalitaryzm. Pomimo takich odwołań i przejawiającej się nieobecności religii, którą zastępuje swoisty kult filozofii, Autor jest znakomitym obserwatorem społeczeństwa ery globalizacji – społeczeństwa spektaklu, gdzie konsumpcja i masowe ogłupianie przy pomocy telewizji zastępują rzeczy naprawdę ważne.

źródło opisu: Andromeda 2000

źródło okładki: Andromeda 2000

wladcalasow | 2016-09-15

Omijać z daleka, jest jakieś 3 miliony lepszych książek poruszających temat Globalizacji. Ta książka to chyba nawet nie jest o tym zjawisku, bo autor tekstu opisuje swoje odczucia na temat otaczającego świata i swoje aktualne samopoczucie. Nie mam pojęcia dlaczego autor nazwał te wszystkie subiektywne emocje akurat "w pułapce globalizmu", chyba za sprawą krzykliwości hasła "globalizm" a nie faktycznej zawartości książki. Jak ktoś szuka opracować ocierających się chociaż o nauki socjologiczne/pupularnonaukowe na temat globalizacji, to ta książka nie jest dla niego.