Eugeniusz Bodo. "Już taki jestem zimny drań"

Seria: Biografie i powieści biograficzne
Wydawnictwo: Rebis
LiliMadlene

Rzetelna, a miejscami wręcz wstrząsająca opowieść o życiu wszechstronnego artysty, Eugeniusza Bodo "Gra pan jak Bodo! Dlaczego? Bo do du...". To tylko żartobliwy kalambur Adolfa Dymszy, prawda bowiem była zupełnie inna. Eugeniusz Bodo grał "jak z nut", chociaż ich nie znał. Dwa etapy jego życia upłynęły mu śpiewająco. Otaczała go wtedy miłość rodzinnego domu, sława zdobyta w warszawskich...

"Gra pan jak Bodo! Dlaczego? Bo do du...". To tylko żartobliwy kalambur Adolfa Dymszy, prawda bowiem była zupełnie inna. Eugeniusz Bodo grał "jak z nut", chociaż ich nie znał. Dwa etapy jego życia upłynęły mu śpiewająco. Otaczała go wtedy miłość rodzinnego domu, sława zdobyta w warszawskich kabaretach, wreszcie uwielbienie kinowej widowni za ekranową wszechstronność. I kto wie, jak potoczyłyby się jego artystyczne losy, gdyby nie wojna. Tragiczna, niesprawiedliwa i okrutna. O tym właśnie opowiada ta książka.

"Sądziłam, że będzie to jeszcze jedna biografia w dorobku Ryszarda Wolańskiego. Nie miałam wątpliwości, że będzie świetna i bardzo rzetelna, bo autor słynie z dokładności, skrupulatności i umiłowania archiwaliów. Jednak to jest coś więcej niż doskonała biografia Eugeniusza Bodo, to książka, która ujawnia fakty zupełnie nieznane. Rozdział o wojennych losach Bodo jest wstrząsający. Protokoły z przesłuchań aktora przez NKWD obnażają całą podłość sowieckiego systemu. Nie chce się wierzyć, że to mogło się zdarzyć.

Moja babcia była zafascynowana międzywojenną Warszawą, nazywała ją »Paryżem północy«. Czytając książkę Wolańskiego, wierzy się, że tak rzeczywiście było. Udało mu się uchwycić atmosferę i czar tamtego miasta, którego Bodo był królem. Już nic więcej Państwu nie powiem. Trzeba to koniecznie przeczytać. Gratulacje, Rysiu!".

Maria Szabłowska

źródło opisu: Wydawnictwo Rebis, 2012

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/books.h...»

Oficjalna recenzja
jusola książek: 3657

Dla zimnego drania los niełaskawy…

Któż nie nuci czasami: „całuję Twoją dłoń, madame” czy „umówiłem się z nią na dziewiątą” albo i „już taki jestem zimny drań”? Założę się, że wiele osób uśmiechnęłoby się pod nosem, gdyby należało odpowiedzieć na takie pytanie. A przecież są to słowa przedwojennych jeszcze szlagierów, które wykonywał jeden z najbardziej znanych kabareciarzy i aktorów rewiowych i filmowych międzywojnia Eugeniusz Bodo. Dziś postać jednak zapoznana. Ci trochę starsi z nas na pewno pamiętają cykl „W starym kinie” Stanisława Janickiego emitowany w TVP od lat 60. do 90. XX w., który prezentował przedwojenne filmy, a w nim Eugeniusza Bodo, niekwestionowaną gwiazdę ówczesnego kina.

Postać Bodo, niesprawiedliwie zapomnianą czy pomijaną w historii polskiej rozrywki filmowej, postanowił przypomnieć biografią Ryszard Wolański, autor „Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej”. Warto do niej sięgnąć, tym bardziej, że będzie zapewne okazja, by obejrzeć odnalezione w ostatnich latach filmy z udziałem aktora (zachowało się 24 z 31). Przywracaniem tych dzieł szerszej publiczności zajmuje się Filmoteka Narodowa.

Historia Bodo, a właściwie Bohdana Eugène Junoda, obywatela II Rzeczpospolitej ze szwajcarskim paszportem (po ojcu), jest z jednej strony opowieścią o niezwykle utalentowanym, młodym, przystojnym i popularnym amancie, z drugiej – mroczną historią celebryty, o którego upomniała się miażdżąca machina historii. I przede wszystkim po to, by dowiedzieć się, jak naprawdę było, sięgnęłam po tę biografię. Rzeczywiście, rzetelnie postarał się autor dotrzeć do prawdy o śmierci Bodo. A zginął on w łagrze sowieckim w 1943 r. Nie chodzi o to, by sensacyjnie docierać do finału, jak w jakimś kryminale, ale po prostu, po ludzku - dać świadectwo. A odpowiedź na pytanie: dlaczego tak? Jak to często bywa w przypadku opowieści o losach ludzi, których pochłonęła wojna, zaskakuje banalnością, banalnością wojennego zła.

Biografia Bodo jest nie tylko książką o nim samym, ale i opowieścią o świecie rozrywki lat 20. i 30. XX wieku. Oprócz wielu zdjęć znajdziemy w niej liczne biogramy artystów tego czasu, ponadto przezabawne czasami streszczenia przedwojennych filmów. Jest to również niezła kopalnia wiedzy o kabaretach, rewiach i początkach polskiego kina, niemego i dźwiękowego. Sporo w niej materiału anegdotycznego, jak choćby ten:

- Niech pani pamięta, że w tej scenie musi być sex appeal - zwrócił się do gwiazdy reżyser.
– Dobrze – odpowiedziała gwiazda – ale na czem to właściwie polega?
– Nagość powinno się wyczuwać pod pani toaletą –odparł zakłopotany reżyser.

Na facebooku powstała strona Café Bodo, przypominająca aktorów tamtego czasu. Zdecydowanie za mało ludzi o nich mówi. Książka Wolańskiego podpowiada, dlaczego trzeba i dlaczego warto.

Justyna Radomińska

Katarzyna | 2019-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2019

Znacznie więcej opisów filmów Bodo niż samej jego osoby, ale mi to akurat odpowiadało.

anq | 2018-08-08
Przeczytana: 05 sierpnia 2018

Zmęczyła mnie trochę, a szkoda - robiłam sobie wielkie nadzieje...
Bardziej to dla mnie filmografia Bodo niż jego biografia.
Notki biograficzne innych aktorów pokolenia i opisy fabuły filmów wysuwają się na plan pierwszy bardziej niż sam Bodo. Ostatni rozdział z czasów wojennych trochę ratuje.

Justyna | 2018-06-15
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 15 czerwca 2018

Bodo - artysta legenda na polskiej scenie teatralno-filmowo-muzycznej. W jego biografii, która wyszła spod pióra Ryszarda Wolańskiego troszkę brakowało mi informacji o codziennym życiu tego geniusza. Autor skupił się przede wszystkim na jego działalności artystycznej niewiele wspominając o życiu prywatnym. Ze szczegółowością opisuje kolejne sztuki teatralne, a potem filmy. Dopiero pod koniec książki więcej czasu poświęca jego aresztowaniu i domniemanej śmierci.

MONICZKA | 2017-09-09
Przeczytana: 08 września 2017

Pełnowartościowa, obszerna w informacje.
Autor dobrze przygotowany, wyszukał wiele drobnostek z życia artysty. Zauważalne jest zaangażowanie w stworzeniu jak najlepszego wizerunku jego postaci, opartym na szacunku. Tak by pamięć o Eugeniuszu Bodo była wciąż żywa. Abyśmy nie zapominali o jego wszechstronnym talencie.
Wzbogacona ilustracjami. Napisana w bardzo zrozumiały sposób, uwzględniający chronologię.
Polecam.

Edyta Zawiła | 2017-08-19
Przeczytana: 16 sierpnia 2017

Wy jesteście mocni, silni - my słaba płeć
Lecz my mamy coś, co byście wy chcieli mieć
Co jest warta wasza siła,
Wasza pięść i twarda dłoń?
My kobiety choć słabiutkie
Mamy na was jedną broń!

Sex appeal to nasza broń kobieca
Sex appeal to coś co was podnieca
Wdzięk, styl, czar, szyk,
Tym was zdobywamy w mig

Jeden znak, a już nie wiecie sami
Co i jak, wzdychacie godzinami:
Ech! uch! och! ach!
Słychać wciąż po całych dniach

Jeden uśmiech, jedna minka, już każdy z was
Najtwardszy głaz - od razu grzeczny jest,
Serdeczny jest dla każdej z nas
Słaba płeć, a jednak najmocniejsza
Słaba płeć, a jednak najsilniejsza
Wdzięk, szyk, czar, styl,
Nasza broń to sex appeal!

Perły, futra nie są ważne, bo słaba płeć
Zamiast pereł, aut i skarbów
Wdzięk musi mieć
Miły uśmiech, zgrabne nóżki,
Mały nos i ładne brwi,
To ważniejsze niż bogactwa,
Bo w tym wszystkim właśnie tkwi...

Krajowy wyrób Mea West i słynny Sex appeal...
Wspomnienie innych utworów m.in ; "Umówiłam się z nią na dziewiątą",...

vivarto | 2016-10-11
Przeczytana: 10 października 2016

Tak niewiele faktów o Eugeniuszu Bodo w tejże "biografii" Bodo... Niezwykle wartościowa, i, co najważniejsze, faktograficzna, jest końcówka książki; wstrząsające protokoły z przesłuchań i udokumentowana gehenna końcówki życia tego wspaniałego Aktora... Spoczywaj w pokoju, Panie Eugeniuszu!

Ina | 2016-09-16

Niezmiernie trudno mi oceniać biografię, a tę w szczególności ze względu na bardzo osobisty charakter - od dzieciństwa jest to mój ulubiony polski aktor. Widziałam wszystkie dostępne filmy z jego udziałem oraz te przez niego wyreżyserowane. Piosenki wykonywane przez Bodo są niezmiennie obecne w moim w życiu.

Książka jest najobszerniejszą - z dostępnych - biografii Eugeniusza Bodo. Autor szczegółowo opisuje przebieg kariery scenicznej i filmowej uzupełniając treść licznymi fotografiami, cytatami z recenzji z występów, plakatami reklamującymi przedstawienia, jak i filmy.

Życiorys tego aktora międzywojennego obfituje nie tylko w ciekawe role, ale również w podróże zwykle związane ze światem kina. Wolański jest bezstronny i obiektywny przedstawiając kolejne losy i perypetie z życia Bodo. Jedynie gdzieś pod koniec da się odczuć smutek i poczucie niesprawiedliwości w związku z przedśmiertnymi wydarzeniami oraz samą śmiercią tego sympatycznego i uroczego człowieka.

Aleksandra | 2016-07-15
Przeczytana: 11 lipca 2016

Książka ciekawa, ale zawiodłam się na nikłym opisie życia prywatnego. Autor skupił się głównie na filmografii co ja stawiałam na drugim miejscu, ale niektóre opisy zaciekawiły mnie i pewnie sięgnę do tych pozycji. Pojawiło się kilka ciekawostek, ale tu jest własnie problem - kilka. Pełne emocji życie zakończone przez niewyobrażalną głupotę ówczesnych służb rosyjskich.

ANowak | 2016-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2016

Zachwycająca! Przenosi czytelnika do międzywojennego świata i pozwala mu razem z nią wchodzić do dawnych teatrów. Odkrywa tajemnice starego kina, a przede wszystkim pozwala odkryć życie owiane tajemnicą niezwykłego Eugeniusza Bodo

maan | 2016-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2016

Oooo rozczarowanie. Książka ładnie wydana, dużo zdjęć ale nie polecam. Strata czasu.
Trudno skupić się na tekście, każdy wątek jest niepotrzebnie skomplikowany. Tak jakby autor pisał dla ludzi "z branży". Po co? Pełno nazwisk i nazw własnych rzucanych z prędkością serii z karabinu maszynowego. Niewiele zostaje w głowie. Nie dla mnie choć lubię biografie. Szkoda czasu. Zakupiona książka idzie na sprzedaż. Film lepszy.