Ekspozycja bez tajemnic

Wydawnictwo: Galaktyka
poradniki

&Ekspozycja bez tajemnic wprowadzi początkujących w świat świadomej fotografii, a zaawansowanym pomoże ugruntować i uporządkować zdobytą wcześniej wiedzę. Ci drudzy z pewnością znajdą w niej również

lotosu_kwiat | 2014-12-18
Przeczytana: 17 grudnia 2014

Jedna z lepszych książek fotograficznych w sama raz dla amatorów. Kolejny raz Bryan Peterson mnie nie zawiódł. Po przeczytaniu ,,Kompozycji bez tajemnic" byłam pewna że na jednej książce tego autora się nie skończy.,,Ekspozycja bez tajemnic" jest lekturą w sam raz dla początkującego fotografa, chociaż tym którzy znają podstawowe zagadnienia może także wiele usystematyzować. Kolejny raz jestem zachwycona aż zal mi oddać książkę do biblioteki. Zdecydowanie warto po nią sięgnąć by świadomie budować swój fotograficzny warsztat!

erlinee | 2016-01-05

W przystępny sposób uczy kreatywnej fotografii. Dla amatorów, którzy chcą rozwinąć swoje umiejętności, by robić ciekawsze, lepsze technicznie zdjęcia ta pozycja to wybór bez konkurencji.

Anarriel | 2013-07-01
Przeczytana: 26 czerwca 2013

Ekspozycja bez tajemnic Bryana Petersona, czyli fundamenty fotografii
(iPolaroids.com)

Na tę pozycję trafiłam z polecenia kolegi „po fachu”. Chciałam dostać dobrą książkę, której treść pozwoli mi sprawdzić czy nie mam braków w podstawach, doda coś nowego. Zobaczmy, jak autor wywiązał się z tego zadania.

Przede wszystkim ważne jest to, że jest to wydanie rozszerzone i uaktualnione. Peterson uzupełnił informacje o balansie bieli i dodał dwa rozdziały – jeden traktujący o fotografii HDR oraz o elektronicznych fleszach. Nie czytałam poprzednich wersji, ale ponoć usunięto też część przestarzałych już wiadomości. Wymieniono też ponad połowę zdjęć na nowe.

Co znajdziemy wewnątrz
Na samym początku, bardzo logicznie, pojawia się wytłumaczenie czym właściwie jest ekspozycja i jakie są elementy odpowiedzialne za uzyskanie poprawnego wyniku.
Kolejne rozdziały prowadzą nas przez omówienie głównych elementów potrzebnych do jej uzyskania: przysłona, czas naświetlania, następnie spora część...

piks | 2013-10-18
Przeczytana: 2012 rok

Uwielbiam patrzeć na piękne fotografie, upajać się tym wspaniałym przeżyciem estetycznym, ale... trochę techniki i się gubię... Dawniej gdy słyszałam „wartość ekspozycji”, „czas naświetlania” itp. to wszystkiego mi się odechciewało. Po przeczytaniu chyba dwóch książek, które miały mi ten temat rozjaśnić doszłam do wniosku, że absolutnie nigdy w życiu tego nie pojmę, gdyż owe książki temat jeszcze zaciemniły i pogmatwały. Tu pojawił się Bryan Peterson i przyszło olśnienie. Bardzo przystępnie, obrazowo wyjaśnione zagadnienie. Gdy teraz w praktyce ćwiczę ustawianie właściwej ekspozycji ożywają w mojej pamięci całe zdania z tej książki, przykłady, wyjaśnienia, rady autora. I już mnie ta ekspozycja tak nie straszy po nocach. Planuję zapoznanie się z pozostałymi pozycjami z tej serii i gorąco polecam, w szczególności początkującym, którzy na dodatek są takimi gigantami techniki jak ja i obsługę aparatów fotograficznych wszelkiego rodzaju wyssali z mlekiem matki.

W stu procentach zgadzam...

StaszekPorazka | 2015-09-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Foto

Bardzo, bardzo dobry poradnik dla osób, które chcą skończyć z małpim pstrykaniem bezpłciowych zdjęć w jedynie słusznym trybie "auto" i zrozumieć podstawy świadomej fotografii. Autor w niezwykle przystępny (wręcz łopatologiczny) sposób tłumaczy czym są i za co odpowiadają najważniejsze w fotografii parametry: wartość przysłony, czas naświetlania i czułość. Wszystko okraszone zostało doskonałymi przykładami i opisane bardzo prostym językiem. Pozycja obowiązkowa dla każdego początkującego miłośnika fotografii.

Kara | 2015-08-18

Dla mnie, amatora, super pozycja!
Przejrzysta, zrozumiała, sporo przykładów i porównań.
Jak nazwa wskazuje, autor głównie skupia się na ekspozycji, czyli zależności między migawką-przesłoną-czułością. Mnie osobiście sporo nauczyła.
Dzięki niej zaczęłam bardziej bawić się parametrami w mojej lustrzance :)
Jak najbardziej polecam!

Justyna | 2014-09-06
Przeczytana: 06 września 2014

Lektura obowiązkowa dla każdego kto posiada aparat i chce robić mądre i kreatywne zdjęcia nie tracąc później czasu na ulepszanie ich na komputerze. Autor porusza absolutnie kluczowe tematy, posługując się w większości zagadnień prostym językiem - również obrazkowym :)

Michał | 2010-06-08

Bardzo wartościowa pozycja. W sposób prosty i ciekawy przedstawia zasady poprawnej ekspozycji w fotografii. Polecam ją zwłaszcza początkującym, osoby bardziej zaawansowane mogą dzięki niej ugruntować swoją wiedzę.

Łukasz Kępiński | 2014-05-31
Przeczytana: 27 maja 2014

Rewelacja dla początkujących! Książka naprawdę odpowiada na większość pytań, które sobie zadajemy podczas pracy z aparatem. Jeśli chcesz zacząć używać innych trybów niż "Auto" - polecam!

Warto zaznaczyć, że nie jest to książka stricte techniczna.

taka-z-innej-bajki | 2015-10-25

Zdecydowanie najlepsza pozycja o fotografii! Wiedza podana w prosty sposób, zilustrowana przykładami, poparta prostymi ale bardzo rozwijającymi ćwiczeniami, pobudzającymi kreatywność. Polecam gorąco!