Gdy inni dziećmi są

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Ewa

Literatura młodzieżowa 20 wieku.

źródło opisu: własne

źródło okładki: wikipedia

anaso | 2018-12-21

Sama nie wiem co mam myśleć o tej książce. Matka walcząca o prawa robotnicze pod sztandarem komunizmu, pozostawia dwunastoletniego syna pod opieką ojca. Ten zaś wywodzi się ze środowiska z którym to rozwijający się powoli komunizm pragnie walczyć. Młody nasiąka następującym ustrojem. Zderzają się dwa światy, a on stoi pośrodku, ma wybór. Myślę, że każdy może sam ocenić bohaterów. Nie ma jednak wątpliwości po której stronie stoi autorka ;-). Natomiast mogę rzec, że jeśli wyważymy poglądy polityczne i rozsądnie do tego podejdziemy stojąc z boku (wiem, że niełatwo nie osądzać ;-)), to sama lektura da się przeczytać :)

Gusiołki | 2018-03-14

O matuchno co za propaganda z czasów wczesnego PRL-u,tak czołobitna ,że aż zabawna w swej ociekającej miodem jedynej ,słusznej ideologii;na makulaturę szybciutko i zapominamy.

książek: 1908
Michał_K-ski | 2016-11-30

Socrealizm na ostro (bohatersko) może być zabawny, socrealizm na słodko (sentymentalnie, łzawo) - jak w przypadku opowieści o przygodach Huba tęskniącego do "mamusi" (tak w książce), która gnębiona przez sanacyjnych siepaczy musiała wyjechać do ZSRR, wywołuje ziewanie albo i nudności. No może nie do końca - gdy się pomyśli co spotkało matkę Huba (o czym Dziarnowska musiała doskonale wiedzieć) - robi się trochę zimno i już nie jest tak słitaśnie.

Drogida | 2015-03-03

Musiałam przeczytać, bo była lekturą. Niechętnie po nią sięgnęłam i po kilkunastu stronach ... przepadłam. Przeczytałam "jednym tchem", jak i równie dobrą jej kontynuację "Gdy spada lawina". Na przestrzeni lat wracałam do nich kilkukrotnie. Polecam!

Lidka | 2013-10-12
Przeczytana: 12 października 2013

Książka po pierwszych rozdziałach zrobiła na mnie wrażenie obrzydliwej komunistycznej agitki, i może w pewnym sensie miała taką pełnić rolę w czasie jej wydawania (lata 60.) czy wznowienia (lata 80.), ale nie jest jednak tak jednowymiarowa, jak by się mogło wydawać.
Akcja powieści toczy się w Polsce międzywojennej. Bohaterem jest dwunastoletni Hub (Hubert), wychowywany samotnie przez matkę - inteligentkę trzymającą z konspirującymi komunistami. W ich mieszkaniu trwa przeszukiwanie, cywilni policjanci znajdują w końcu tzw. woskówki z nielegalną treścią i zabierają matkę chłopca do aresztu.
Książka jest niejako obrazem tworzenia się w odrodzonej Polsce ruchu robotniczego, rzuca światło na życie polityczne tamtych czasów, porusza tematy społeczne i ekonomiczne. Jest ciekawie napisana, czyta się ją jak powieść sensacyjną. Wartka akcja i wiele ciekawych postaci nie pozwalają się przy niej nudzić. Zawiera wiele odniesień do książek z tamtego okresu o podobnej tematyce (np. "Szerszeń"...

natalijka | 2013-01-04
Przeczytana: 2008 rok

Jest to opowieść o młodym człowieku, który żyje w czasach, gdy żyć jest trudno... Opisuje jego życie, decyzje podejmowane aby znaleźć swoje miejsce w świecie, a co za tym idzie i konsekwencje tych czynów. Jest to przejmująca opowieść, która trafi do serca wielu czytelników. Polecam bo jest one przedstawiona z perspektywy bardzo młodego człowieka stojącego na rozstaju dróg. A to w którą stronę pójdzie zadecyduje o jego losach, osobowości i podejścia do świata.