Królestwo Swebów - regnum in extremitate mundi

Okładka książki Królestwo Swebów - regnum in extremitate mundi Marek Wilczyński
Okładka książki Królestwo Swebów - regnum in extremitate mundi
Marek Wilczyński Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie historia
historia
2011-01-01
2011-01-01
978-83-7271-648-4
Swebowie wędrówki ludów Germanie

Okładka książki Tajemniczy nieznajomy ATAK, Mark Twain, Marek Wilczyński
Tajemniczy nie... ATAK, Mark Twain, M...
Okładka książki Teksty Drugie nr 3 / 2019 Marek Bernacki, Maciej Duda, Ewa Kołodziejczyk, Michał Kuziak, Joanna Lisek, Redakcja pisma Teksty Drugie, Beata Śniecikowska, Anatol Stern, Aleksander Wat, Iwona Węgrzyn, Marek Wilczyński, Agata Zawiszewska
Teksty Drugie ... Marek Bernacki, Mac...
Okładka książki Hayden White w Polsce: Fakty, krytyka, recepcja Maciej Bugajewski, Ewa Domańska, Jerzy Kałążny, Bartłomiej Krupa, Henryk Markiewicz, Danuta Minta-Tworzowska, Jakub Muchowski, Iwan Peshkov, Jan Pomorski, Jörn Rüsen, Dariusz Andrzej Sikorski, Edward Skibiński, Paweł Stróżyk, Marek Wilczyński, Tomasz Wiśniewski
Hayden White w... Maciej Bugajewski, ...

Monografia - mauzoleum Swebów. Znakomicie, że powstała, że jest taka szczegółowa, że szeroko nakreśla kontekst historyczny. Praca krytyczna, bogata w przypisy, wykorzystująca na maksimum skąpe materiały źródłowe.

Złośliwie można napisać, że to praca znaczniejsza od samych Swebów, którzy zaliczyli w swych dziejach więcej porażek niż zwycięstw i w przeciwieństwie do tej monografii daleko im było do wybitności. Zajęli odpowiednią dla nich niszę (Galicję),gdzieś na krańcu świata, dzięki czemu - mimo niewielkiego potencjału - przetrwali tak długo.

Momentami czytało się naprawdę dobrze (zarwać dwie noce dla Swebów to kuriozum!),denerwowała tylko ta maleńka czcionka. Książka pozostawia czytelnikowi nawet pewien bonus na zakończenie - wznieca niepewność w zakresie dalszych badań nad potencjalną pasją rolniczą Swebów. Czy kusiła ich zbóż polnych wonność? Czy czuli do siania i zbierania skłonność?

Książka raczej dla historyków. Osobom nie mającym przynajmniej ogólnego pojęcia o historii nie polecam.

Książkę oceniłem na 10 i tego się nadal trzymam, chciałem tylko zwrócić "Lubimy Czytać" uwagę na to, że profesor zmarł w zeszłym roku i zasugerować uaktualnienie jego opisu.

• Historia Starożytna
  • Historia i kultura