Zgłosuj na książki roku 2017

Królestwo Swebów - regnum in extremitate mundi

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Prace Monograficzne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
978-83-7271-648-4
historia
Hattu

Monografia ta, poświęcona historii Swebów w Hiszpanii, jest pierwszą pracą tego typu w polskiej historiografii i zarazem najnowszym, uwzględniającym aktualny stan badań ujęciem kwestii w skali międzynarodowej. Swebowie w źródłach pojawiają się dość rzadko, zwykle w związku z innymi plemionami. Własnego historyka wczesnośredniowiecznego właściwie nie mają, m.in. ze względu na fakt, że liczba Swebów osiedlonych na Zachodzie nie była duża, a królestwo nie należało do potęg. Co więcej, ich państwo zanikło w VI w. i nigdy nie zostało odtworzone. Dopiero w bliższych nam czasach zaczęto w Portugalii przywiązywać pewną wagę do Swebów jako prekursorów tego państwa. Praca obejmuje okres od V w. do ostatniej dekady VI w., zawiera prezentację i analizę wzmianek o Swebach w źródłach rzymskich przed 406 r., opis ekspansji Swebów na cesarstwo rzymskie w V w., wiadomości na temat dziejów politycznych, problemów religijnych i spraw wewnętrznych królestwa Swebów na Półwyspie Iberyjskim.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoap.pl/ksiegarnia/sklep.php?s=karta&id=671

źródło okładki: http://www.wydawnictwoap.pl/ksiegarnia/sklep.php?s=karta&id=671