Jakościowa analiza dyskursu w naukach społecznych

Tłumaczenie: Danuta Przepiórkowska
Qualitative Discourse Analysis in the Social Sciences
978-83-62726-03-5
aga_aga

Interdyscyplinarna seria wydawnicza Biblioteka Dyskursu Publicznego chce pytać o uwarunkowania, właściwości, społeczne oddziaływanie oraz jakość publicznego dyskursu, formułować diagnozę stanu rzeczy oraz proponować praktyczne wskazówki, spierać się o wizję przyszłości, a także pielęgnować zainteresowania teoretyczne i metodologiczne. Publicznie i pro publico bono. Jakościowa analiza...

Jakościowa analiza dyskursu w naukach społecznych – podręcznik akademicki, który w pełny i systematyczny sposób wprowadza czytelnika w różne obszary badawcze analizy dyskursu. Kolejne rozdziały dotyczą analiz: prasy i innych materiałów drukowanych; komunikowania w tzw. nowych mediach; telewizyjnych filmów dokumentalnych; retoryki politycznej; interakcji w dyskusjach telewizyjnych; materiałów uzyskanych za pomocą wywiadów; dyskusji w grupach fokusowych; wykorzystania podejścia etnograficznego w analizie dyskursu. Na polskim rynku księgarskim nie ma do tej pory żadnego podręcznika w dziedzinie jakościowej analizy dyskursu. Polskie wydanie tej książki
wypełnia tę lukę w sposób optymalny.
Książka powinna stać się lekturą obowiązkową lub zalecaną dla studentów i doktorantów – m.in. na socjologii, europeistyce, dziennikarstwie i komunikacji społecznej, językoznawstwie stosowanym, naukach o komunikowaniu, medioznawstwie, kulturoznawstwie i naukach politycznych – i ma szansę stać się ważną pozycją w nauczaniu akademickim na szereg lat. Ponadto będzie niezmiernie pożyteczna w badawczej działalności polskiej analizy dyskursu.

Prof. Marek Czyżewski, Uniwersytet Łódzki

źródło opisu: http://www.losgraf.pl/s/karta/id/423