Quiet. The Power of Introverts in a World That Can't Stop Talking

Okładka książki Quiet. The Power of Introverts in a World That Can't Stop Talking Susan Cain
Susan Cain Wydawnictwo: Crown Publishing nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Crown Publishing
2012-01-24
2012-01-24
978-0-307-35214-9
Inne

Nie dokończyła,m, bo potrzebowałam czegoś innego, ale na pewno autorka zrobiła porządną kwerendę i napisała kawał dobrej książki o bardzo skomplikowanym zagadnieniu. I mimo, że temat rozległy i zawiły, to przedstawienie tego wszystkiego w książce jest jasne i przystępne.

Rewelacyjna pozycja dla osób o introwertycznym usposobieniu, ale nie tylko. Można dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy o podłożu psychologicznych udowodnionych przeprowadzonymi badaniami. Autorka zastosowała tez świetny zabieg polegający na przytoczeniu przykładu znanych osób, które były lub są introwertykami.

Niezwykle szeroki przekrój różnych sytuacji życiowych, w których introwertyzm sprawia problem lub pomaga; przedstawiono tu także ogrom różnych perspektyw na to zagadnienie, łącznie z nawiązaniem do innych, pokrewnych pojęć takich jak: wysoka reaktywność, czy wysoka wrażliwość. Autorka odnosi się także do wielu innych psychologów (i badaczy innych dziedzin),którzy w swojej pracy poruszyli wątki związane z introwertyzmem. Fakt, że publikacja ma już swoje lata i niektóre przykłady odstają od dzisiejszego świata (głównie nawiązanie do rozwoju technologicznego),niemniej warto po nią sięgnąć. Dla mnie bardzo ciekawym wątkiem były cechy introwertyka zestawione ze stylem funkcjonowania korporacji i wskazówki, które mogą pomóc w różnych, codziennych sytuacjach. Jest to pozycja naszpikowana informacjami, ale w sposób krzepiący dla introwertyków a przy tym nieobraźliwy i pełen szacunku dla ekstrawertyków oraz ambiwertyków. Wyjaśnia także, że są to określenia niejako upraszczające i nie powinny szufladkować czy zamykać komukolwiek drogi do spełniania marzeń, czy wykonywania jakichkolwiek czynności - pokazuje jedynie odmienne sposoby na podejście do różnych kwestii np. inaczej do wystąpienia publicznego przygotuje się ekstrawertyk oraz inne emocje będą mu towarzyszyć na myśl o prezentacji (a także inne reakcje fizyczne),a zupełnie inaczej odbierze to introwertyk. Co wcale nie oznacza, że introwertykowi pójdzie gorzej :) Polecam osobom, które czują się ze sobą niepewnie w interakcjach społecznych i sądzą, że coś jest z nimi nie tak - wszystko jest w porządku!

Nic wybitnego. Trochę przydługa. Zbiór opowieści o ludziach i przedstawienie ich historii. Spodziewałam się czegoś innego, sięgając po ten tytuł.

Książka to zbiór historii o ludziach, na których podstawie prezentowane są poszczególne aspekty introwertyzmu. Kilka tematów oraz podstawy biologiczne osobowości były ciekawe, a ich objaśnienia zrozumiała. Jednak nie jest to nic wybitego.

,,Każdy z nas jest w pełni autonomiczną jednostką, którego celem jest najpełniejsze wyrażanie samego siebie, podążanie za swoim przeznaczeniem w poszukiwaniu szczęścia i spełnienia i na osiągnięciu tego, do czego każdy z nas osobna został powołany w momencie przyjścia na świat”.
To są słowa, które najbardziej mnie urzekły. Każdy z nas jest wyjątkowym dziełem sztuki, nie do podrobienia, choć według Junga dzielimy się na dwa rodzaje, ekstrawertycy i introwertycy, no i niektórzy psychologowie wyodrębnili trzeci typ jak ambiwertycy. Po mojemu ta książka wraz z innymi tworzy coś w rodzaju pęku kluczy, który daje możliwość zrozumienia introwertyków przez ekstrawertyków. Kiedy to czytałem, miałem możliwość wybadać czy treść ma bezpośredni związek z moim życiem, i tak, wiele cech pasuje. Tytuł książki jest nieco mylący, można odnieść wrażenie, że jest o nas, a jednak nie. Uważam, że jest właśnie kluczem, który umożliwia ekstrawertykom poznania naszego świata, w zrozumieniu jacy jesteśmy. Fakt, jest też dużo o ekstrawersji, ale główną rolę odgrywamy właśnie my!
Miałem okazję przypomnieć sobie te chwile, kiedy chciałem powiedzieć coś, lecz brakowało mi odwagi, zżerała mnie nieśmiałość, miałem tremę. Jednak mamy w sobie tę moc, aby to przełamać. Przecież Eleanor Roosevelt czy Mahatma Ghandi dali radę, choć byli nieśmiałymi introwertykami, to w imię wyższych celów.
Nadal jestem zdania, że ekstrawertyk ma w życiu łatwiej, łatwiej mu nawiązywać kontakty, zjednać sobie ludzi, nawiązywać przyjaźń, kochać, znaleźć miłość, ale dominatem jest introwertyk. Patrząc przez pryzmat własnego życia, to właśnie my osiągamy lepsze wyniki w pracy, w szkole, ponieważ wkładamy w to, większy procent serca, skupiamy na celach więcej uwagi, niż nasi przeciwnicy osobowości. Dlatego uważam, że to ta introwersja sprawia, że świat jest taki piękny. Spotkałem się kiedyś z określeniem nas, jako,, Błędnych rycerzy”, idealistach, którzy idą z głową w chmurach, a nawet, jeśli? To, co z tego? Przynajmniej mamy jakiś cel i wierzymy w piękno własnych marzeń. Przyznaje, czasem dopada nas rozczarowanie, poznajemy gorzki smak porażki, ale jak mówił mój ulubiony 26 prezydent USA, błędów nie popełnia ten, kto nic nie robi.
Każda porażka nas czegoś uczy. No, ale mniejsza o to. Wracając do książki. Poznałem kilka nowych rzeczy, ale nadal jestem zdania, że to bardziej poradnik dla ekstrawertyków, aby zaczęli słuchać, rozumieć swoje przeciwieństwo, aby znaleźć wreszcie jakąś nić porozumienia. Obecnie jedni i drudzy, starają się działać razem, ale zdarzają się szorstkie przyjaźnie i kłótnie. Tu nawiążę do filozofii pozytywizmu, praca organiczna, uważa się, że świat to jeden organizm, gdzie każdy z nas jest jego częścią, i aby poprawnie funkcjonował, każdy musi dawać z siebie sto procent. W pełni się zgadzam, a może się tak ino zdarzyć wtedy, gdy introwertycy i ekstrawertycy będą się rozumieć wzajem.
To nie tak, że introwertyk jest aspołeczny, że to odludek. Sam często słyszę takie określenia, my po prostu skupiamy się na swoim świecie wewnętrznym, nam nie wiele potrzeba, aby osiągnąć pełnię szczęścia. Zamiast imprezy, domowe zacisze z książką, to jest to! Ewentualnie przyjęcie, ale to z najlepszą garstką znajomych, bez wielkiego tłumu.
No i ostatecznie powtórzę raz jeszcze, po to ta różnorodność w charakterach, aby świat nie był nudny. Podobała mi się, ale cena nie jest adekwatna do treści. Czegoś mi tutaj zabrakło… Momentami tyle tego medycznego języka, że stawała się nudna, no, ale to jest moje zdanie.

Bardzo wartościowa książka!

Bardzo wartościowa książka!

Długawa, ale i wyjątkowo treściwa przypowieść o introwersji, jej kulturowym postrzeganiu i roli samych introwertyków w społeczeństwie. Autorka w fajny sposób żongluje badaniami naukowymi, anegdotami i własnymi rozważaniami, skutecznie zachęcając do dalszej lektury.

Co szczególnie ważne – nie jest to typowe dla tego typu książek poklepywanie introwertyków po pleckach "jacy to oni nie są super"– to bardziej obiektywne zestawienie tak introwertyków, jak i ekstrawertyków.
Bo na dłuższą metę nie ma tu mowy o charakterach "lepszych" czy "gorszych", a jedynie o tym, kto odnajduje się w jakiej sytuacji i jest bardziej predysponowany do jakich czynności.

Słowem – godna uwagi lektura, niezależnie od tego, kto zdecydowałby się po nią sięgnąć. ;)

Wiele pozytywnego słyszałem o tej książce więc postanowiłem osobiście się przekonać czy warto?

Warto jak najbardziej nie zależnie od tego czy jesteś introwertyk czy ekstrawertyk na pewno znajdziesz coś dla siebie niezależnie od charakteru czy osobowości 😉

Obrona introwertyków, w świecie promującym ekstrawersję, przypomnienie, że talenty mogą być różnorodne i introwertycy też mają swoje zalety, tylko wydobyć je można w spokojniejszym środowisku. Jest to też trochę poradnik dla introwertyków jak regenerować się i odnaleźć w współczesnym świecie.

• Psychologia
  • Poradniki