Sztuka rymotwórcza

8324200096
poezja polska
klasyka
Anna Maria

Poezje Franciszka Ksawerego Dmochowskiego (1762 - 1808).

źródło opisu: www.universitas.com.pl

źródło okładki: www.universitas.com.pl

Lucy Skywalker | 2014-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2014

Oświeceniowych dzieł polskich się nie docenia. Ba- ich się często nawet nie czyta. No chyba, że masz zaszczyt być studentem polonistyki. Pokonawszy jednak barierę językową i wniknąwszy w tekst "Sztuki rymotwórczej" Dmochowskiego można się zauroczyć. Czym? Trafnością spostrzeżeń na temat sztuki i roli poety w świecie, a może i erudycją autora, za którą kryje się zaskakująca pokora.
Wybitny uczony odpowiada na pytanie, jak powinien wyglądać dobry wiersz, co powinno kierować twórcą i jakie cele winien sobie wyznaczyć. Część dzieła zawierająca opis wyznaczników gatunkowych utworów rzeczywiście jest nieco archaiczna. Ponadczasowe wydają się dalsze przemyślenia "Sztuki...".Jakie? Że bycie poetą zobowiązuje do misji, której treścią jest pogodzenie bycia geniuszem z pozostaniem dobrym, wrażliwym człowiekiem. Że pomoc innym jest nawet ważniejsza niż układanie wierszy. Że moralność to naprawdę dobra cecha. Temat do przemyśleń dla współczesnych twórców- nierzadko egocentrycznych i zakochanych...

Goszka | 2014-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2014

Nie podobała mi się "Sztuka rymotwórcza". Może dlatego, że nie lubię ograniczeń, może dlatego, że jest ciężko przyswajalna. Stawiam jednak na to pierwsze.

Panu Dmochowskiemu wydawało się, że wie, czym jest sztuka, a wszystko co nie mieściło się w jego definicji tego słowa, nadawało się na śmietnik. Tak jakby poezję można było zaszufladkować, a artystów uwiązać na smyczy i wyznaczyć obszar po którym mogą się poruszać. No chyba nie.

Franciszek Ksawery Dmochowski chciał napisać dzieło normatywne w nietuzinkowy sposób i właściwie - udało mu się to. Nie brałabym jednak rad tego pana do serca.

optykapoetycka | 2017-02-12

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kto by przypuszczał, że ja który nie cierpię rymów, umieszczę utwór na najwyższej skali. Dzieło przenikliwe, wnikające w warsztat pisarza i mądre. Bardzo podoba mi się podejście autora do potknięć pisarzy; gdzie utwór " jeżeli w rozliczne ozdoby bogaty / Jeźli kształtne w dobrane przybrał dzieło kwiaty/ I takim jak należy, tokiem myśl tłumaczy - małym plamom rozsądny czytelnik wybaczy". Z drugiej strony uderza pewien obiektywizm gdzie "Jeden zły pociąg pędzla cały obraz kazi,/ Kwaśne wino przy stole wybornym niesmaczne/ Najpiękniejszy strój szpecą przypinki dziwaczne" - ileż to razy spotkałem utalentowanych twórców, których dzieła wspominam z niesmakiem. Powinni wziąć sobie do serca te trzy wersy. Wiele rad jest ponadczasowych i przydatnych nie tylko dla "rymotwórcy" (pieśń pierwsza i czwarta). Utwór ma wiele walorów wychowawczych i edukacyjnych. To także pewnego rodzaju dokument jak wyglądała recepcja "klasyków" w tamtym czasie. Jeżeli znajdują się tu tu jakieś przesadzone,...

Izabela Jasińska | 2017-05-22
Na półkach: Przeczytane, 2017