Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Fundacja Aletheia
Interpretation and Social Critism
83-87045-98-5
filozofia i etyka

Walzer buduje swoisty katalog społecznych ról krytyka. Wymienia krytyków - odkrywców (Mojżesz), którzy odkrywają czy otrzymują nowe prawo i czują się zobowiązani do tego, by sprawić, żeby ich wspólnota przejęła te prawa i ich przestrzegała. Krytyk - wynalazca (np. John Rawls) porządkuje jakiś fragment moralnego doświadczenia, nadaje mu zwarty charakter i uniwersalny status. W obu przypadkach krytycy poszukują pewnych zewnętrznych i powszechnych standardów pozwalających im osądzać moralność społeczeństw i osób. Trzeci rodzaj krytyki wyrasta z pytań i języka publicznego.

źródło opisu: Fundacja Aleteia 2002

źródło okładki: Fundacja Aleteia 2002