8 (6 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Kontakt
literatura azerska
Buka

Anar (Rzajew Anar Rasuł Ogły) to młody prozaik azerbejdżański, autor kilkunastu książek. W Polsce jego twórczość nie jest dotąd znana. "Kontakt" jest powieścią psychologiczno - fantastyczną, która spaja w jedną całość dwa zupełnie różne pierwiastki - nastrój niesamowitości i grozy wywołany niepojętnymi zjawiskami oraz usiłowanie racjonalnego ich wytłumaczenia. Fabuła powieści przypomina...

"Kontakt" jest powieścią psychologiczno - fantastyczną, która spaja w jedną całość dwa zupełnie różne pierwiastki - nastrój niesamowitości i grozy wywołany niepojętnymi zjawiskami oraz usiłowanie racjonalnego ich wytłumaczenia. Fabuła powieści przypomina chwilami utwory gatunku "science fiction". Śmiałą i oryginalną hipotezą dotyczącą sposobu kontaktu z przedstawicielami obcych cywilizacji oraz umiejętnie podsyconą atmosferą narastającej grozy wywołanej przez nie wyjaśnione do końca zdarzenia z pogranicza jawy i snu, autor głęboko zaciekawia czytelnika i składnia go do refleksji,

źródło opisu: Okładka książki

źródło okładki: google

kasia_w07 | 2013-06-07

Rozpalone ulice małego miasta, zmęczonego słońcem i lepkiego od kurzu, a w nim niby uwięziony, dręczony skwarem i niewytłumaczalnymi zjawiskami student. Narastająca schizofreniczna atmosfera NIEPOJĘTEGO. Do końca zagadką pozostaje z czym (lub z kim) miał do czynienia bohater. Kafkowski klimat osaczenia połączony z ironią oraz humorem.

Buka | 2012-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2012

Historia pewnego studenta. Co jest prawdą, a co fikcją? Czy to choroba psychiczna, której bohater zdaje się nie uświadamiać, czy też coś zupełnie innego sprawia, że w jego otoczeniu dzieją się delikatnie ujmując dziwne rzeczy ...
Obcy? Jeśli tak, dlaczego to właśnie owy chłopak stał się ich kontaktem?
Epizod psychotyczny? Jeśli tak, dlaczego akurat uroiła mu się taka wizja, a nie coś zupełnie innego, bardziej przyziemnego? Przecież był świeżo upieczonym studentem, który cieszył się ze swojego sukcesu ... Nie myślał o raczej przerażających każdego normalnego (?) człowieka rzeczach.
Bardzo dobra książka, w której naprawdę można się pogubić snując domysły i próbując zinterpretować fakty (?) oraz to co tak naprawdę zdarzyło się temu chłopakowi. Polecam ;)).