Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Sozialgeschichte Europas 1945 bis zur Gegenwart
978-83-01-16503-1
Michał

Społeczna historia Europy Szeroka panorama życia społecznego w Europie ostatnich kilkudziesięciu lat! Hartmut Kaelble opisuje życie społeczne mieszkańców Starego Kontynentu w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat: - pokazuje, jak żyło się w Europie od zakończenia II wojny światowej do dziś; - prezentuje zmiany systemów wartości wyznawanych przez Europejczyków; - przedstawia stosunek...

Społeczna historia Europy

Szeroka panorama życia społecznego w Europie ostatnich kilkudziesięciu lat!

- pokazuje, jak żyło się w Europie od zakończenia II wojny światowej do dziś;
- prezentuje zmiany systemów wartości wyznawanych przez Europejczyków;
- przedstawia stosunek mieszkańców naszego kontynentu do tak ważnych spraw jak rodzina, praca czy poziom życia;
- omawia różne środowiska społeczne od elit intelektualnych po robotników, chłopów i drobnomieszczaństwo;
- ciekawie opisuje charakterystyczne dla Europy nierówności społeczne i przedstawia sposoby radzenia sobie z nimi;
- ukazuje burzliwe zmiany w postrzeganiu przez Europejczyków instytucji państwa;
- omawia, jak powstawało społeczeństwo obywatelskie;
- opisuje, jak współcześni mieszkańcy Europy wpływają na ustrój i politykę państw, w których żyją.

Wbrew nazwie „Stary Świat” okazuje się, że potencjał zmian, jaki tkwi w tym szczególnym miejscu, ciągle jest powodem optymizmu i - kto wie - może czasy Wielkiej Europy dopiero nadchodzą. (...) Możemy na ten temat spekulować, ale nie zapomnijmy o tej książce, której wartością niezbywalną jest to, że otrzeźwia zapały i pozwala miarkować ambicje. (...) Warto ten wielki projekt europejskiej tożsamości budować na podobnych pracach jak ta. Konfrontuje ona bowiem piękne idee i wartości, jakich dopracował się wielowiekowy dyskurs o europejskości z twardymi realiami życia konkretnych społeczeństw zaludnionych konkretnymi ludźmi, dla których rzeczą najważniejszą jest harmonijne współistnienie na co dzień.

(Ze Wstępu do wydania polskiego autorstwa prof. Wojciecha Józefa Burszty)

Książkę szczególnie polecamy studentom historii, europeistyki, kulturoznawstwa i antropologii oraz wszystkim, którzy interesują się historią Europy ostatnich kilkudziesięciu lat.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2010

źródło okładki: ksiegarnia.pwn.pl