Seks na sześciu nogach. Kto bzyka w trawie

Okładka książki Seks na sześciu nogach. Kto bzyka w trawie
Marlene Zuk Wydawnictwo: Prószyński i S-ka nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Sex on six legs: lessons on life, love and language from the insect world.
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2012-04-03
Data 1. wyd. pol.:
2012-04-03
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7839-103-6
Tłumacz:
Elżbieta Kołodziej-Józefowicz
Tagi:
seks owady trawa sześć nogi Marlene Zuk
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
54 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
424
423

Na półkach:

Nie bez powodu w ostatnim czasie namnożyło się tyle książek o owadach. Robale są doskonałym materiałem badawczym: autorzy najnowszych odkryć naukowych bardzo wiele im zawdzięczają (te upierdliwe muszki owocówki mają na koncie już sześć Nagród Nobla). To u owadów odkryto zjawisko rywalizacji plemników, one też mogą dostarczyć nam materiału do badań nad kontrolą umysłu (osa szmaragdowa potrafi kontrolować ruchy karalucha, którego przekształca w zombi jak jakiś haitański houngan). Ogromnie różnorodny owadzi świat otwiera przed badaczami wielkie możliwości – poszerza naszą wiedzę o rozwiązania, które ludziom nawet nie przyszłyby do głowy.
Marlene Zuk pokazuje nam w swojej książce, jak wiele przegapiamy, przegapiając owady. Ignorujemy fascynujący świat pod naszymi stopami, choć tak niewiele potrzeba, aby go eksplorować. Lekceważymy robale, poświęcając im jedynie tyle czasu, ile zajmuje rozkojarzone machnięcie packą lub strzepnięcie dłonią - tymczasem ich obecność jest w naturze bardziej pożądana niż nasza:

„Gdyby rodzaj ludzki miał zniknąć, świat powróciłby szybko do stanu równowagi istniejącej przed 10 000 lat. Gdyby miały zniknąć owady, całe środowisko popadłoby w totalny chaos”.
E.O.Wilson

Jak się okazuje, owady, które tak lubimy lekceważyć, zdolne są do przejawiania inteligencji. Największe sześcionożne mądrale to pszczoły, osy i mrówki. Pszczoły na przykład doskonale sobie radzą z liczeniem do czterech. Potrafią również rozpoznawać twarze ludzi i rozróżniają fotografie bardzo podobnych krajobrazów przedstawiających drzewa o nieco odmiennym układzie konarów. Mrówki wykazują zdolność uczenia się i uczenia innych. Owady społeczne znane są też ze swego genetycznie zaprogramowanego altruizmu: pszczoły miodne popełniają samobójstwo w obronie kolonii, a mrówki bronią swoich krewniaczek. Inteligencja i skłonność do poświęceń nie są zarezerwowane tylko dla ludzi. Co w takim razie jeszcze nas wyróżnia? Może nasza wyjątkowość i niepowtarzalność? Niestety, nie jesteśmy aż tak wyjątkowi: owady również posiadają osobowość. Nie wszystkie mrówki są jednakowe.

Owady przejawiają wiele ludzkich zachowań: porozumiewają się, kojarzą w pary, rozmnażają, opiekują potomstwem – lub nie, tworzą społeczności, doglądają upraw, wojują, a nawet... posiadają niewolników. Pomagają nam zgłębić ewolucyjne korzenie tych zachowań, na przykład konfliktu między rodzicami a potomstwem. Nie należy ich jednak mierzyć ludzką miarą: to odrębny świat, podporządkowany całkowicie bezwzględnym wymogom ewolucji (przeczytajcie sobie rozdział o rozmnażaniu). Książka Marlene Zuk jest hołdem dla tego świata – jednocześnie bliskiego i bardzo obcego. Fascynująca lektura, której jedynym (choć wielkim) mankamentem jest brak ilustracji – ale od czego macie Google...
Recenzja opublikowana na blogu:
https://zapiskinamarginesie.pl/2019/06/17/kto-bzyka-w-trawie/

Nie bez powodu w ostatnim czasie namnożyło się tyle książek o owadach. Robale są doskonałym materiałem badawczym: autorzy najnowszych odkryć naukowych bardzo wiele im zawdzięczają (te upierdliwe muszki owocówki mają na koncie już sześć Nagród Nobla). To u owadów odkryto zjawisko rywalizacji plemników, one też mogą dostarczyć nam materiału do badań nad kontrolą umysłu (osa...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    99
  • Przeczytane
    71
  • Posiadam
    39
  • Teraz czytam
    6
  • Ulubione
    4
  • Zwierzęta
    3
  • 2015
    2
  • 2012
    2
  • E-booki
    2
  • Non-fiction
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Seks na sześciu nogach. Kto bzyka w trawie


Podobne książki

Przeczytaj także