Ragnhild
Ewa

Tom 2 skandynawskiej trylogii: Medmenneske (Bliźni), Ragnhild (Ragnhilda), Siste levere(Ostatni rok).Wnikliwe studium czlowieka opanowanego przez zło.Jedna z najwybitniejszych powieści psychologicznych.

źródło opisu: wikipedia

źródło okładki: własne

Mario | 2018-05-25

Nie lubię źle mówić o dziełach literackich, jednak czasami nie mam innego wyjścia, bo gdy coś jest niezbyt dobre, to takie właśnie jest, niestety.
Olav Duun (wym. Oulaf Düün) kilkanaście razy stał w kolejce do Nobla, i to jeszcze w tych czasach, kiedy Skandynawowie byli Noblami hojniej obdzielani, zatem pisarzem powinien być niezłym. I co? I właśnie nie wiem. A nie wiem dlatego, że "Ragnhilda" nie dość, że jest drugim tomem trylogii (pierwszy to "Bliźni", trzeciego nie wydano w Polsce), to jeszcze polskiego przekładu dokonano z niemieckiego, nie zaś z norweskiego oryginału.
"Ragnhilda" ma być utworem psychologicznym, no może i nim jest, tylko ta psychologia w niej bardzo jest pokrętna i powikłana (być może tylko w polskim - i niemieckim - przekładzie). Jest też utworem socjologicznym z elementami ekonomii (zadziwia mnie, nawiasem mówiąc, jak częste i ważne są w prozie skandynawskiej odniesienia do kwestii finansowych, do gospodarowania, do materialnego rozwoju rodzin i społeczności...

mateusz_m | 2018-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2018