Jedna ekonomia, wiele recept. Globalizacja, instytucje i wzrost gospodarczy

Tłumaczenie: Sebastian Szymański
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria Ekonomiczna". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
One Economics, Many Recipes: Globalization, Institutions, and Economic Growth
biznes, finanse
kml

Czy globalizacja daje szansę na wyjście z ubóstwa i rozwój? A może przynosi jedynie większe nierówności i nieograniczoną władzę wielkich korporacji? Która z tych odpowiedzi jest prawidłowa? Żadna – odpowiada Dani Rodrik. Globalizacja nie jest ani cudownym eliksirem, ani straszydłem z nocnych koszmarów. To prawda, że reformy gospodarcze oparte na prostych receptach wcale nie służyły krajom, w...

Czy globalizacja daje szansę na wyjście z ubóstwa i rozwój? A może przynosi

Żadna – odpowiada Dani Rodrik. Globalizacja nie jest ani cudownym eliksirem, ani straszydłem z nocnych koszmarów. To prawda, że reformy gospodarcze oparte na prostych receptach wcale nie służyły krajom, w których były wprowadzane. Jak jednak pokazuje Przypadek Korei Północnej, również całkowite odcięcie gospodarki od świata nie jest żadnym rozwiązaniem. Rodrik analizuje przykłady państw, które integrację z międzynarodowymi rynkami połączyły ze sprawiedliwym rozwojem gospodarczym.

Globalizacja? Tak, ale z głową.

Dani Rodrik, akademik z Harvardu, napisał fascynującą książkę. Twierdzi, że ekonomiści, którzy zgadzają się co do ogólnego kierunku rozwoju, powinni przeprowadzić otwartą i uczciwą debatę – techniczną, a nie ideologiczną – o tym, jak się tam dostać.
Alan Beattie, „Financial Times”

To jedna z najlepszych opublikowanych ostatnio prac z zakresu ekonomii rozwoju. Jedna ekonomia, wiele recept to także przykład na to, jak powinna wyglądać ekonomia stosowana.
John Kay, „Prospect”

Jedna ekonomia, wiele recept to krytyczna odpowiedź na międzynarodowy „konsensus”, zgodnie z którym jeden zestaw narzędzi ekonomicznych jest odpowiedni dla większości, o ile nie dla wszystkich, państw. Dani Rodrik jest znany z przekonywania o znaczeniu instytucji, ale tutaj przekonuje, że odpowiednie reformy polityczne są równie ważne i że efektywne instytucje mogą przybierać różnorodne formy.
Richard Cooper, „Foreign Affairs”

Książka Daniego Rodrika przypomina, dlaczego interwencja rządu w gospodarkę może być korzystna.
Amalia Johnsson, „Journal of International Affairs”

źródło opisu: http://www.krytykapolityczna.pl/SeriaEkonomiczna/J...(?)

źródło okładki: http://www.krytykapolityczna.pl/SeriaEkonomiczna/J...»

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!