W stanie

Wydawnictwo: Przedświt
literatura faktu
A--

Wrażenia ze stanu wojennego w opisach snów i rzeczywistości anonimowych świadków. Praca przygotowana przez zespół "Karty" [pl.wikipedia.org/wiki/Karta_(kwartalnik)] *** Wydawnictwo Przedświt powstało w październiku 1982 roku i stało się szybko jednym z największych podziemnych wydawnictw. Zostało założone przez Wacława Holewińskiego i Jarosława Markiewicza (1942-2010). Ambicją wydawnictwa...

***
Wydawnictwo Przedświt powstało w październiku 1982 roku i stało się szybko jednym z największych podziemnych wydawnictw. Zostało założone przez Wacława Holewińskiego i Jarosława Markiewicza (1942-2010). Ambicją wydawnictwa była edycja wszelkiej, nie tylko politycznej, literatury, która nie mogła ukazać się w obiegu oficjalnym.

źródło opisu: www.przedswit.org

źródło okładki: www.przedswit.org

Profesorek | 2015-09-19
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2015
Przeczytana: 19 września 2015

"W stanie" jest doprawdy oszałamiającą pozycją.
Ten dziennik stanu wojennego to zebrane przejmujące i zdumiewające, szczególnie dla Czytelnika, który nie miał do czynienia z czasami PRL-u, świadectwa indywidualnych osób; internowanych, aresztowanych, (nie)zwykłych ludzi z konspiracji, z Warszawy i Gdańska, z Lubinia i Białołęki, z ulicy, z demonstracji. Zebrane z relacji, dzienników, notatek, listów, grypsów, wierszy, spisanych nasłuchów radiowych, wywiadów zapiski stanowią całość, która w dobitny sposób, czasem drastycznie, czasem humorystycznie, odzwierciedla tamten okres w dziejach Polski. W świetny sposób przekazuje uczucia, emocje tamtych ludzi i to, co najważniejsze: jest do bólu wiarygodna. To życie tych ludzi. Niczym nie ocenzurowane, niczym nie sfałszowane. Nie suche fakty, lecz realna, brutalna, wzruszająca rzeczywistość.

lectio | 2015-08-12
paulus76 | 2015-04-08