Postawa, mimika, gest

Wydawnictwo: Astrum
mowa ciała
poradniki

Od zarania dziejów człowiek próbuje znaleźć regułę na opis swojego zachowania i wyrażania swoich uczuć. Niewerbalny sposób komunikowania towarzyszy mu już od dawna. Podobnie jak w komunikacji werbalnej próbuje on w nim kłamać, a także manipulować swoim ciałem. Trudność polega na tym, że nasza podświadomość nie da się po prostu uwiązać.Język gestu uwalnia się automatycznie. Jeśli ktoś próbuje go oszukać, zakładając jedną z wielu masek dla ukrycia prawdy, szybko zostanie rozszyfrowany.

Rafał Rodak | 2016-10-17
Przeczytana: 17 października 2016

Książka do przeczytania w godzinę. Pierwszy rozdział dotyczący mimiki to zbiór stereotypów, opinii i wartościowania, bez jakiegokolewiek powołania na źródło. Opisy typu "brwi rzadkie i łukowato zarysowane - duża uległość, ale również charakter podstępny i zdradliwy" to tylko przykład pierdół, które autor zamieścił na pierwszych 30 stronach książki (przypominam, że książka liczy zaledwie 76 stron :)).
Moją uwagę przyciągnęły ilustracje gestów w kolejnym rozdziale. Opisy wyglądają sensownie, ale to ogólniki, bez pogłębionej analizy.
Kolejne rozdziały dotyczą proksemiki i parajęzyka. Być może ze względu na nie warto wziąć do ręki tę książkę. Jednak jestem pewien, że znajdziecie znacznie bogatsze i poparte naukowo opracowania.
Odradzam zakup. Raczej wypożyczenie z biblioteki - jako ciekawostkę

evita | 2012-06-04
Przeczytana: 25 kwietnia 2012

można coś wyciągnąć dla siebie. w końcu czyny znaczą więcej niż słowa.

| 2016-01-10
qedziorq | 2015-05-20