Iluzje postmodernizmu

źródło okładki: SPACJA 2998

MorsMetaMalorum | 2018-04-08
Na półkach: Filozofia, Przeczytane
Przeczytana: 07 kwietnia 2018

Czy jest sens czytać o postmodernizmie w XXI w? Może już nie ale warto przypomnieć sobie jego wczesną krytykę (bo z 88r.) Eagletona.
Miejscami ociera się ona o banał i można jej zarzucić zbyt płytkie podejście do tematu - nie analizuje szczegółowo dzieł takich jak Głos i Fenomen, Kondycja Ponowoczesna, Ecrits czy Historię Seksualności - raczej bierze na warsztat jego podstawowe założenia (antyesencjonalizm, antyuniwersalizm, decentracja podmiotu itp.) i ślizga się po nich płynnie, często stosując reductio ad absurdum okraszone skrajnie cynicznym i prześmieczym humorem (który wyjątkowo mnie autentycznie bawił).
Znalazły się także spostrzeżenia niebanalne, jak rysowanie paraleli pomiędzy postmodernistami i komunitarystami w ich projekcie, w którym Rorty ma sojusznika w MacIntyrze.
Przyjemna lektura.

Amused | 2017-12-09