Europa in flagranti

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
historia
Andrzej

W "Europie in flagranti" Stanisław Mackiewicz w felietonowej formie przedstawia historię pierwszych lat naszego wieku. Wskazuje na zaślepienie jednostek i rządów, ukazując jednocześnie, jak Europa nieuchronnie brnęła do tragicznej I wojny światowej. Wielka polityka sąsiaduje tutaj ze szczegółem obyczajowym i anegdotą. Ożywają czasem już zapomniane wydarzenia, postacie i skandale. Czytelnik staje się więc świadkiem, jak rodziła się współczesność.

źródło opisu: http://allegro.pl/

źródło okładki: http://allegro.pl/

arnoldlayne | 2014-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

Cat chodził za mną od dawna. Jeden z najciekawszych i kontrowersyjnych publicystów i pisarzy polskich XX wieku musiał mnie kiedyś zainteresować. Europa In flagranti to pierwsza pozycja Mackiewicza jaką przeczytałem i bynajmniej nie ostatnia. Cat pisze o najciekawszych jego zdaniem wydarzeniach czternastu pierwszych lat XX wieku. Zaczyna od wojny burskiej a kończy na zamachu w Sarajewie. Najważniejszą osią książki jest wskazanie i wyjaśnienie procesów, które doprowadziły do wybuchu Wielkiej Wojny. Pisze więc o polityce mocarstw, w tym najwięcej o swoich ulubionych Francji i Rosji(Cat urodził się w Petersburgu, pisał o Dostojewskim). Rozdziały o Rosji są dla mnie najbardziej sensacyjne i …zabawne. Wyjaśniam. W owym czasie istniały tam organizacje rewolucyjne, które dokonywały licznych zamachów. Okazywało się że bardzo często przywódcy czy inni ważni ludzie z kierownictwa tych grup byli jednocześnie agentami Ochrany. Na przykład Jewno Azef, założył organizację i jednocześnie doniósł...

Paweł | 2013-07-27
Przeczytana: 26 lipca 2013

Stanisław Cat-Mackiewicz w "Europie in flagranti" (która wydaje się być kontynuacją książki "Był bal") znakomicie opisuje klimat początków XX wieku, przy czym wyraźnie skupia się na walce politycznej i zmieniające się rządy i prezydentów we Francji. Trochę mniej szczegółowo traktuje sytuację w innych mocarstwach, a z kolei jeśli chodzi o Polskę, to dotyczy jej zaledwie kilka esejów, trochę jakby wyrwanych z kontekstu.
Bardzo ciekawe studium dotyczące przyczyn wybuchu I Wojny Światowej, z domieszką filozoficznych teorii i obyczajowych anegdotek Mackiewicza- kto go czytał, wie o co chodzi, a kto nie- powinien się przekonać:)

doliwaq | 2013-08-07
Przeczytana: 06 sierpnia 2013

Cat-Mackiewicz potrafi pisać o rzeczach nieciekawych tak, że czyta się o tym jakby to było ciekawe. Ta książka to w gruncie rzeczy jego subiektywne spojrzenie na Europę początku XX wieku. Mackiewicz opisuje wydarzenia dla czytelnika bardziej ciekawe (np. wojny angielsko-burskie, wojny bałkańskie, zamachy anarchistów i prowokacje ochrany) jak i mniej ciekawe (zmiany rządów we Francji i tamtejsze rozgrywki polityczne). Jak kogoś interesuje, co się działo w Europie pomiędzy 1900 a 1914 rokiem, powinien przeczytać sobie tą książkę.

Krzysiekn | 2016-12-27
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 24 grudnia 2016

Niewiele wiem o przyczynach I Wojnie Światowej, więc postanowiłem sięgnąć po książkę Mackiewicza. Chociaż nie jest to praca akademika to w ciekawy sposób przedstawia klimat społeczno-polityczny początku XXw. Oprócz szkieletu faktograficznego mamy tu wycinki ze wspomnień wybitnych postaci tamtych czasów oraz opis tła kulturowego budowanego przez wielkich artystów takich jak Żeromski czy Tołstoj. Jest tu tu rzecz jasna również wiele subiektywnych spostrzeżeń autora chociaż nigdzie nie czułem z jego strony nachalności.

Joanne | 2013-07-14
Na półkach: Przeczytane, historia, 2013
Przeczytana: 08 lipca 2013

Lekkie, zabawne i ciekawe - coraz bardziej przekonuję się do Mackiewicza :)

Mateusz | 2014-05-23

Typowa książka Cata. Określenie "typowa" nie oznacza "zwykła". Osoby fascynujące się twórczością wilnianina dokładnie wiedzą, co miałem na myśli. Piękne w pisarstwie Mackiewicza jest to, że fantastycznie wyzwala się z okowów "politycznej poprawności historycznej" i szuka własnych, alternatywnych scenariuszy, które za każdym razem usprawiedliwia (?) historiozofią. Serce rośnie!

DawidPL | 2013-09-17

"Wielka polityka sąsiaduje tutaj ze szczegółem obyczajowym i anegdotą." I to zdanie jest najlepsze do opisu tej książki. Cały Mackiewicz.

jakijacek | 2016-09-10

Jak zwykle u Mackiewicza bardzo ciekawe, bo nieszablonowe spojrzenie historię polityczną XIX i XX wieku. Trochę niezgodności w datach, ale nic to książce nie ujmuje.

prosik | 2017-05-28
wojo | 2017-04-19